Czwartkowy Przegląd Prasy

BRE Bank, który oficjalnie kontroluje 5% akcji Elektrimu, a poprzez zaprzyjaźnione instytucje finansowe w sumie 15%, chce zmian w radzie nadzorczej holdingu.

PARKIET

BRE pomoże Elektrimowi

Prezes BRE nie potwierdza ani nie zaprzecza informacjom o możliwym podziale Elektrimu. Oficjalnie bank kontroluje obecnie 5% akcji holdingu, jednak łącznie z zaprzyjaźnionymi podmiotami – 15%. Zdaniem Wojciecha Kostrzewy Elektrim jest najbardziej niedowartościowaną spóką GPW. (s. 1, 2)

Fundusze inwestują wspólnie w Ster-Projekt

Kierowane przez PZU NFI Management fundusze mają już ponad 10% akcji i głosów w Ster-Projekcie. NFI im. E. Kwiatkowskiego, Progress i Drugi NFI zawarły porozumienie dotyczące wspólnego kupowania i sprzedawania akcji Ster-Projektu. NFI im. Kwiatkowskiego jest drugim po Prokomie Software inwestorem instytucjonalnym w spółce. (s. 4)

M. Son wychodzi z inwestycji

Masayoshi Son - założyciel i największy udziałowiec japońskiego Softbanku złożył rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej Ariby. W ostatnim czasie fundusz zmniejszył ponadto ponownie zaangażowanie w Yahoo! Portfel spółek TMT Softbanku do niedawna liczący 800 firm stopniowo się kurczy. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Sonera testuje UMTS

Sonera uruchomiła testową sieć UMTS w czterech miastach Finlandii. Komercyjne uruchomienie będzie możliwe gdy klienci będą dysponować odpowiednimi aparatami telefonicznymi. (s. 5)

Nadal jeden Optimus

Sąd na razie nie zarejestrował podwyższenia kapitału Optimusa Technologii, tym samym proces podziału Optimusa nieco się opóźni. Obecnie spółka poinformowała, że rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego OT nastąpi zapewne w połowie stycznia. (s. 11)

PULS BIZNESU

BRE chce zmienić radę Elektrimu

Po zakupach akcji Elektrimu BRE Bank planuje dokonać zmian w radzie nadzorczej holdingu. (s. 7)

RZECZPOSPOLITA

BT - Vodafone: próba zbliżenia

Brytyjscy operatorzy, BT i Vodafone prowadzili rozmowy na temat wymiany aktywów, co wzmocniłoby pozycję BT w Niemczech, a Vodafone - we Francji. Na razie negocjacje dotyczące przekazania przez Vodafone 74% akcji niemieckiego operatora Arcor w zamian za 26% akcji francuskiego Cegetela od BT zakończyły się niepowodzeniem. (s. B3)