Czwartkowy Przegląd Prasy

Apexim nie wykupił w terminie weksli na 33,6 mln zł w Pekao.

PARKIET

Elektrim – wielka niewiadoma

Analitycy CSFB napisali we wczorajszym raporcie dotyczącym Elektrimu, że „nikt nie jest obecnie w stanie określić potencjału wzrostowego lub spadkowego akcji Elektrimu. W dniu wczorajszym akcje warszawskiego holdingu straciły kolejne 8,5%. W sumie w ciągu trzech kolejnych sesji papiery Elektrimu straciły 43%. (s. 1, 2)

Apexim w zwłoce

Apexim nie wykupił w terminie (miniony poniedziałek) od Pekao weksli na 33,6 mln zł. Dokumenty te stanowią zabezpieczenie kredytów zaciągniętych przez Apexim w drugiej połowie lat 90-tych. Apexim liczy ciągle na dochód ze sprzedaży biurowca w Warszawie, a także pieniądze z zasądzonej na rzecz spółki kary 24,6 mln zł, jaką ma zapłacić LG Petro. W obu przypadkach pieniądze raczej nie pojawią się jednak w kasie Apeximu w tym roku. (s. 3)

Po odsieczy Austriacy wycofują się z Softbanku

Bank Austria zmniejszył swoje zaangażowanie w kapitale zakładowym Softbanku do 0,03%. Przed wrześniowym NWZA spółki bank zwiększył swój udział do ponad 5% akcji Softbanku. W zgodnej ocenie analityków BA uczynił to by wesprzeć preezesa Lesza, w jego ówczesnych planach wzmocnienia pozycji w spółce. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Infineon w parze z Toshibą

Infineon zawarł wstępne porozumienie z Toshibą. Niemiecka spółka przejmie moce japońskiej grupy w zakresie produkcji mikroprocesorów. Obie firmy czekają obecnie na zgody rad nadzorczych. (s. 6)

Nowy prezes BT

British Telecommunications zmieniła szefa. Od lutego 2002 Petera Bonfielda zastąpi Ben Verwaayen. Nominacja nie polepszyła notowań telekomu, kurs BT spadł o 3,3% po jej ogłoszeniu. (s. 6)

Doradca TP S.A. legalny

Warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy wyborze doradcy ministerstwa skarbu podczas prywatyzacji TP S.A.. Doniesienie w tej sprawie złożyła pod koniec 2000 roku NIK. (s. 11)

PULS BIZNESU

URT obetnie stawki Plusowi

Według nieoficjalnych informacji PB, URT wyda jeszcze w tym roku decyzję w sprawie obniżenia stawek rozliczeń międzyoperatorskich w przypadku TP S.A. i Polkomtela. (s. 3)