Czwartkowy Przegląd Prasy

Kadrę inżynierską zbankrutowanego STGroup przejmie Techmex. We Francji rząd obniżył wielkość opłat za koncesje na UMTS.

PARKIET

Coś się kończy, coś się zaczynaTechmex otwiera oddział we Wrocławiu na bazie kadry inżynierskiej STGroup. Wśród pracowników nowego oddziału znajdzie się kadra obsługująca najbardziej efektywny dział STGroup – systemy Cisco. Odpływ kadry z wrocławskiej firmy, która złożyła już wniosek o upadłość, może utrudnić jej rozmowy z wierzycielami. (s. 4)

Tańsze licencje UMTSFrancuski rząd ugiął się pod presją operatorów i obniżył zdecydowanie opłaty za koncesje. Pierwotnie operatorzy mieli zapłacić po 4,95 mld EUR – oszczędności na jakie mogą liczyć France Telecom i Vivendi Universal do końca tego roku to 1,9 mld EUR. Okres ważności koncesji wydłużony został z 15 do 20 lat. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

Wciąż maleją zyski koncernów IBM i IntelaBrak poprawy na rynku technologicznym spowodował, że obie firmy odnotowały w minionym kwartale spadek zysku. Zysk IBM spadł o 20% w stosunku rocznym, do 1,6 mld USD. Sprzedaż IBM wyniosła 20,4 mld USD, czyli o 1,5 mld USD mniej niż rok wcześniej. Zysk Intela spadł o 77%, do 655 mln USD. Przychody, które zmniejszyły się o 25% do 6,55 mld USD, będą w przyszłym kwartale niższe. (s. 5)

PULS BIZNESU

MCI bliski likwidacji CubeTeamWedług nieoficjalnych informacji PB, kłopoty MCI ze spółkami internetowymi z portfela funduszu mogą spowodować rychłą likwidację CubeTeam. Spółka, zajmująca się integracją internetową i

„nie spełnia oczekiwań właściciela”. (s. 7)

Energis chce mieć swój numer 0-20Energis liczy na podpisanie przed końcem października br. umowy z TP S.A., na mocy której będzie mogło świadczyć usługi dostępowe do Internetu poprzez dial-up. Do podobnego porozumienia nie udało się doprowadzić Netii, która złożyła w URT wniosek o arbitraż w tej sprawie. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

Siecią z Ameryki Departament Handlu USA zachęca polskich przedsiębiorców do zawierania kontaktów z amerykańskimi firmami przez witrynę BuyUSA.com. Swoje oferty przedstawia tam ok. 1,5 tys. amerykańskich spółek. (s. 22)