Czwartkowy Przegląd Prasy

Wszystko w rękach Netii - powiedział prezes Telii, Bo Jacobsen. Zarząd drugiego pod względem wielkości operatora telekomunikacyjnego w Polsce przygotowuje nowy biznesplan i restrukturyzację firmy.

PARKIET

Wszystko w rękach spółki

Akcje Netii osiągnęły wczoraj kolejne minimum cenowe. Według Bo Jacobsena, prezesa Telii, która jest głównym udziałowcem spółki, jej przyszłość zależy od atrakcyjności przygotowywanego przez zarząd biznesplanu. Netię czeka prawdopodobnie głęboka restrukturyzacja, m.in. redukcja zadłużenia. (s. 1, 2)

Nowe kłopoty Apeximu

Pekao wypowiedziało Apeximowi dwie umowy kredytowe (na 26,3 mln zł i 7 mln DEM) zabezpieczone hipoteką warszawskiego biurowca firmy. Do końca września Apexim miał sprzedać biurowiec, a środki miały posłużyć na spłatę kredytu. Według prezesa Apeximu, rozmowy te nieco się przeciągnęły, jednak są w końcowej fazie. Jeszcze w tym kwartale Apexim zamierza też uplasować na giełdzie 2 do 4 mln akcji. Oferta ma trafić do 2 – 3 inwestorów. (s. 4)

YoYo.pl czeka na syndyka

Portal pozostanie w Sieci, a jego utrzymaniem zajmie się firma, której nazwy prezes portalu, Marek Tomkiewicz, nie chciał ujawnić. Rozmowy z potencjalnym inwestorem zostały natomiast przesunięte do momentu zajęcia przez syndyka majątku Internet Idei. On też zapewne sprzeda aktywa spółki inwestorowi. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Alcatel i FT zwalniają

Alcatel, czwarty w Europie producent urządzeń telekomunikacyjnych, zwolni ponad 3 tys. osób, m.in. z działów światłowodów. Także France Telecom może zwolnić do 2002 roku 7,5 tys. osób. (s. 6)

Polisa przez Internet

W nowym serwisie internetowym Warty można wykupić jeden z trzech oferowanych tą droga produktów ubezpieczeniowych. Są to polisy o charakterze ochronnym, oszczędnościowo – ochronnym i inwestycyjnym. (s. 8)

PULS BIZNESU

IBM stawia na wzrost usług

Polski oddział IBM chce skupić się na rozwoju usług. Obecnie stanowią one 30% przychodów firmy, która chce powiększyć ten udział jeszcze o 10%. IBM nie wyklucza otwarcia kolejnego, po warszawskim, centrum obliczeniowego. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

Podatki w Sieci

Wczoraj uruchomiony został serwis podatkowy taxonline.pl, prowadzony przez dział podatkowy PricewatehouseCoopers. Serwis jest kierowany do działów finansowych dużych i średnich firm. (s. 19)