Czwartkowy Przegląd Prasy

Trudna i niejasna sytuacja Netii może spowodować wycofanie spółki z obrotu na NASDAQ. Tymczasem w kraju inny niezależny operator szykuje kolejny pozew przeciwko TP S.A..

PRAWO I GOSPODARKA

Internet Idea chce odszkodowania

Według nieoficjalnych informacji PG, spółka zarządzająca portalem Yoyo.pl zamierza domagać się kilku milionów zł odszkodowania od STGroup, za niewykonanie umowy inwestycyjnej. Według informacji prezesa Internet Idei, zarząd STGroup, który od ponad miesiąca nie zainteresował się losami swojej spółki zależnej zamierza jednak wkrótce wznowić rozmowy. (s. 5)

Oferta leasingu w Wirtualnej Polsce

W pasażu finansowym WP pojawiła się oferta leasingu Siemens Finance. Uruchomiono dwie linie leasingowe – przeznaczone na sfinansowanie leasingu operacyjnego samochodów ciężarowych oraz na leasing sprzętu medycznego i komputerów dla lekarzy prowadzących samodzielną praktykę. (s. 5)

PARKIET

Miliardy utopione w bessie

Najwięksi polscy inwestorzy indywidualni stracili już w wyniku giełdowej bessy ponad 5 mld zł. O 3,9 mld zł przeceniony został portfel kontrolowany przez Jana Kulczyka, nieco mniej stracili ryszrd Krauze (900 mln zł) oraz Aleksander Lesz, Tomasz Czechowicz oraz Janusz i Elżbieta Filipiak. (s. 1, 2)

Netia zniknie z NASDAQ?

Cena akcji Netii na Nasdaq spadła wczoraj do 1 USD. Jeśli kurs spółki utrzyma się poniżej 1 USD przez 30 dni, to w myśl amerykańskich przepisów spółka może zostać wykluczona z obrotu. Co prawda procedura ta nie przebiega automatycznie i istnieją sposoby „uratowania” spółki, wszystko jednak, zdaniem analityków zależy od decyzji Telii o dalszym finansowaniu spółki. (s. 3)

Roszady kadrowe w Apeximie

W ciągu minionego roku doszło do ok. 10 zmian w kadrze zarządzającej Apeximem. Powodem nieustannych roszad jest pogarszająca się sytuacja spółki. W pierwszym półroczu br. spółka zanotowała 11,1 mln zł strat przy sprzedaży na poziomie 13 mln zł. (s. 4)

PULS BIZNESU

Enterasys wchodzi w JTT Computer

Za prawie 6 mln zł Enterasys obejmie 10% akcji wrocławskiego dystrybutora. Według informacji PB, w rozliczeniu Enterasys zaoferować ma przede wszystkim szkolenia i sprzęt sieciowy, którego jest producentem. Obie strony transakcji zaprzeczają jednak tym informacjom.

RZECZPOSPOLITA

Spór na wielu płaszczyznach

10 października Sąd Antymonopolowy rozpatrzy skargę TP S.A. na decyzję URT o uregulowaniu zasad rozliczeń pomiędzy Telekomunikacją a Niezależnym Operatorem Międzymiastowym. Inny problem dotyczy odzyskania przez NOM kwot za połączenia międzymiastowe w lipcu. TP S.A. zaproponowała NOM-owi wystawienie faktur, licząc sobie od każdej po 3 zł. Niezależny operator odrzucił propozycję i zapowiedział wystosowanie wezwania do zapłaty, a nastepnie skierowac sprawę do sądu o egzekucję. (s. B4)