Czwartkowy Przegląd Prasy

Raport Reiffeisen poświęcony Telekomunikacji Polskiej przewiduje, że tegoroczny zysk netto operatora wyniesie 4 mln zł, a w ciągu kolejnych dwóch lat TP S.A. poniesie ponad 1 mld zł strat.

PARKIET

Zapaść telekomówAkcje Netii oraz TP S.A. osiągnęły wczoraj nowe minima cenowe. Notowania Netii pogorszyły się po kolejnym obniżeniu ratingu, tym razem przez S&P, o 17,2%. Akcje Telekomunikacji Polskiej wyceniano na 13,9 zł po ogłoszeniu raportu Reiffeisen’a, który przewiduje tegoroczny zysk TP S.A. na poziomie 4 mln zł, i straty przez kolejne dwa lata. Na rynkach europejskich także trwała wyprzedaż walorów spółek telekomunikacyjnych. (s. 1)

Emax dla funduszyPoznańska spółka przesłała do 9 funduszy memorandum informacyjne, chcąc zainteresować je kupnem swoich akcji. W ręce inwestora miałoby trafić 25% udziałów Emaksu. Na przełomie czerwca i lipca Emaksowi nie udało się uplasować podczas emisji 1 710 tys. akcji po 48 zł. (s. 5)

PULS BIZNESU

Analitycy: nadejdą złe czasy dla TP S.A.Według najnowszego raportu Reiffeisen poświęconego TP S.A., zyski operatora spadną w 2001 roku do 4 mln zł, a w ciągu kolejnych dwóch lat spółka poniesie stratę, która przekroczy 1 mld zł. Wycenę akcji Telekomunikacji Polskiej bank obniżył w związku z tym do 10 zł. Słabe wyniki 2001 – 2003 autor raportu, Bob Creamer zakłada w związku z planowaną przez spółkę restrukturyzacją, która ma pochłonąć 3 mld zł, oraz stagnacją jej przychodów. Możliwa jest redukcja zatrudnienia nawet o połowę. (s. 8)

Czeski UMTS: tylko dwie ofertyWe wtorek minął termin składania ofert na licencje UMTS Czechach. Na sprzedaż wystawiono trzy licencje, jednak zgłosiło się tylko dwóch oferentów: Eurotel, w którym większość udziałów ma Deutsche Telecom, oraz RadioMobil, kontrolowany przez Cesky Telekom. Wszyscy operatorzy domagali się obniżenia ceny koncesji, którą rząd ustalił kwotę równą w przeliczeniu 734 mln zł. Jeśli rząd nie zaakceptuje ofert, możliwy jest kolejny przetarg, tym razem na cztery oferty. (s. 11)

PRAWO I GOSPODARKA

Batalia w cyfrowej niszyPalm zaczyna tracić dominację na europejskim rynku laptopów. Względem ubiegłego roku jego udział zmniejszył się o ponad połowę, głównie na rzecz Compaqa, ale także np. Handspringa. (s. 4)

GAZETA WYBORCZA

System wisiJeśli PKO BP nie rozpocznie przebudowy swojej infrastruktury informatycznej jeszcze w tym roku, to centralny system Systematics firmy Alltel może okazać przestarzały. Sam system, co do którego kupna negocjacje trwały ponad dwa lata kosztuje ok. 420 mln zł, jego wdrożenie w jednostkach i centrali kosztować ma dziesięć razy tyle. Jednak brak zgody rady banku niebezpiecznie przedłuża termin rozpoczęcia wdrożenia, co może spowodować, że korzyści z jego wdrożenia będą malały. (s. 15)

Napster za 5 dolarówNowy szef Napstera, Konrad Hilbers, ujawnił, że miesięczny abonament za korzystanie z usług odnowionego serwisu będzie wynosił 5 USD. (s. 15)

Hossa, bessa, procesCzęść inwestorów, którzy potracili na internetowym krachu giełdowym pieniądze, zaskarża już spółki i analityków, którzy pisali dla nich euforyczne rekomendacje. Na internetowej „bańce”, mają więc szansę zarobić teraz prawnicy. (s. 18)