Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy Przegląd Prasy

Czy Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi dodatkowe negocjacje z innym inwestorem, niż France Telecom?

PARKIET

Zagranica dobija GPWZagraniczni inwestorzy, którzy sprzedali GDR-y, w dużej mierze przyczynili się do gwałtownego załamania kursów i osiągnięcia przez WIG20 poziomu najniższego od 3 lat. W lipcu br. aż trzy spółki – Softbank, Netia i TP S.A. – poinformowały o częściowym wycofaniu się udziałowców z zagranicy z ich GDR-ów. (s. 1)

Vivendi wycofał pozew przeciwko ElektrimowiVivendi Universal oraz Vivendi Telecommunications International wycofały z sądu arbitrażowego w Londynie pozew przeciwko Elektrimowi. W lipcu br., Vivendi zapłaci jeszcze ponadto 89 mln EUR z 489 mln EUR, jakie w ramach porozumienia zaakceptowanego przez radę nadzorczą Elektrimu, kosztować będzie go przejęcie kontroli nad telekomunikacyjną częścią warszawskiego holdingu. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

M-commerce bez przyszłościWedług raportu firmy konsultingowej A.T. Kearney, zakupy dokonywane przez telefon komórkowy cieszą się coraz słabszym zainteresowaniem. Zaledwie 12% badanych użytkowników telefonów komórkowych (czyli o 20 punktów procentowych mniej niż w roku ub.) chce kupować w ten sposób. W USA odsetek zainteresowanych tą formą kupowania spadł z 34% w roku ub. do zaledwie 3% w czerwcu br. (s. 5)

NBP będzie decydował o e-podpisieKomisja Transportu i Łączności Sejmu zadecydowała, że NBP będzie miał prawo prowadzić własna politykę certyfikacji i stosowania podpisu elektronicznego w bankowości. Wcześniejsze projekty przyznawały NBP takie prawo, odnośnie samej tej instytucji, a nie całego sektora bankowego. (s. 5)

Serwery IBM-a pracują w systemie LinuxIBM zdecydował o rozszerzeniu kampanii promującej Linuxa. Nowe serwery iSeries będą sprzedawane właśnie z tym systemem. W br. IBM wydał już na promocję konkurenta Windows NT ponad miliard USD. (s. 5)

PULS BIZNESU

TP S.A.: FT pod znakiem zapytaniaMSP nie zaprzecza możliwości wprowadzenia drugiego, obok France Telecom, zagranicznego inwestora. Wszystko ma rozstrzygnąć się do 31 lipca br., kiedy to mija termin realizacji przez Francuzów opcji na 10% akcji TP S.A. MSP chce, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem uzyskać 38 zł za akcję. FT oferowało ostatnio 25 zł. (s. 6)