Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy Przegląd Prasy

Krytykowany za opieszałość Sejm ma szansę uczynić to, w co mało kto jeszcze wierzył - uchwalić ustawę o podpisie elektronicznym jeszcze w tej kadencji.

GAZETA WYBORCZA

e-Podpis coraz bliżejRosną szanse na szybkie uchwalenie ustawy o podpisie elektronicznym. W środę komisja transportu i łączności skierowała go do Sejmu. Drugie czytanie projektu odbędzie najprawdopodobniej w połowie lipca. Dzięki temu jest szansa, że cały proces legislacyjny uda się zamknąć jeszcze w tej kadencji parlamentu (str. 20).

Grosze w SieciSpółka eCard uruchomiła system pozwalający serwisom na pobieranie groszowych opłat za usługi internetowe. Firma liczy, że do końca roku mikropłatności będzie pobierać w Polsce kilkadziesiąt serwisów. To szansa dla klientów oferujących m.in. muzykę, porady, czy tanie artykuły (str. 20).

PARKIET

Nie chciał, ale musiałElektrim porozumiał się w sprawie nabycia udziałów firm EasyNet i AGS New Media należących Eastbridge. Nowe warunki przewidują, że za 38 mln USD odkupi po 100 proc. udziałów w tych podmiotach. Pierwotnie za 50 proc. pakiety holding miał zapłacić 37 mln USD. Transakcja powinna zostać zamknięta do 10 lipca i zostanie sfinansowana ze środków pożyczonych od Vivendi (str. 2).

Nowe biuro w ofercie TravelplanetTUI Deutschland (Touristik Union International) jest piątym biurem, którego oferta będzie dostępna na stronach serwisu turystycznego Traveplanet należącego do MCI Management. Internauci mogą już wybierać spośród ofert firm Scan Holiday, Neckermann, Ving i Eurocamp. Przed pozyskaniem nowego partnera w serwisie dostępnych było 50 tys. ofert (str. 10).

PULS BIZNESU

URT broni TP S.A.Urząd Regulacji Telekomunikacji może częściowo przyznać rację TP S.A. w sporze z operatorami świadczącymi usługi oparte o protokół VoIP. Z postulatem narodowego operatora domagającego się zaprzestania świadczenia tej usługi przez niezależnych konkurentów nie zgodził się Minister Łączności. URT na razie wstrzymuje się z ogłoszeniem stanowiska, ale coraz więcej wskazuje na to, że skłania się ku przyznaniu racji Telekomunikacji Polskiej. Specjaliści przypuszczają, że operatorzy, w przypadku niekorzystnej dla nich decyzji URT w tej sprawie, będą próbować udowodnić, że usługi VoIP jednej z przesłanek, dla których daną usługę można uznać za telekomunikacyjną - nie są przeprowadzane w czasie rzeczywistym (str. 4).

Partnerzy GetinuJuż 150 firm uczestniczy w programie partner spółki Getin Service Provider. Zarząd liczy, że dzięki niemu uda się powiększyć liczbę firm korzystających z Centrum e-biznesu. Na rozpatrzenie czeka 250 kolejnych zgłoszeń. Partnerami Getinu mogą zostać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Uruchomione na internetowej witrynie Getinu Centrum e-biznesu umożliwia małym i średnim przedsiębiorcom prezentację, reklamę i handel w Sieci (str. 14).

PRAWO I GOSPODARKA

Cięcia na informatykęJeżeli ochłodzenie gospodarki światowej będzie się pogłębiać, to w ciągu najbliższych trzech lat czeka nas znaczny spadek wydatków na rozwiązania i usługi IT - wynika z opublikowanego raportu IDC. Obroty tego rynku w skali światowej mogą w latach 2001-2003 zmniejszyć się o 150 mld USD w stosunku do lat poprzednich. Najwięcej stracą Stany Zjednoczone, ucierpi też Europa tracąc 50 mld USD (str. 5).