Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Czwartkowy Przegląd Prasy

Minister skarbu, Aldona Kamela-Sowińska otrzymała wczoraj pismo od France Telecom i Kulczyk Holding z propozycją podjęcia rozmów w sprawie opcji nabycia 10% akcji TP SA.

PARKIET

France Telecom gotowy do rozmów

Minister skarbu, Aldona Kamela-Sowińska, poinformowała o otrzymaniu od France Telecom i Kulczyk Holding propozycji podjęcia rozmów w sprawie opcji nabycia 10% akcji TP SA po 38 zł. Rozmowy zadecydują o ostatecznym kształcie i wielkości przygotowywanej oferty publicznej. Zdaniem minister skarbu, w przypadku rezygnacji przez francuski koncern z opcji zakupu, ewentualne skupowanie papierów na rynku, przy tak rozproszonym akcjonariacie kosztować będzie FT znacznie więcej. Jeśli rozmowy nie doprowadzą do ugody, MSP zdecyduje się na sprzedaż w publicznej ofercie pozostających w jego gestii 30% akcji TP SA. W takim przypadku na rynek trafi jednak w tym roku tylko część papierów. (s. 1)

Co dalej z prezes Lundberg?

Przedstawiciele Vivendi podali wczoraj do wiadomości, że koncern gotowy jest zawiesić postępowanie arbitrażowe przeciwko Elektrimowi po tym, jak spółka przekazała zarząd pod kontrolę prezesa rady nadzorczej. Rzecznik Elektrimu nie komentował decyzji Vivendi, nie chciała także potwierdzić, czy istotnie prezes zarządu Jan Kołodziejak będzie sprawował pieczę nad zarządem. Emocje wokół spółki, w tym pogłoski o możliwym odwołaniu prezes Lundberg podgrzały notowania Elektrimu - papiery spółki zwyżkowały już na początku sesji. Właścicieli zmieniło 50 tys. akcji po kursie 28,5 zł. (s. 1)

Nowi udziałowcy Xtrade

Zarząd spółki podjął decyzję o podwyższeniu kapitału akcyjnego do ok. 40,8 mln zł poprzez emisję walorów serii B. Obejmą je Commerce One i BREBank. Dotychczasowy kapitał akcyjny spółki wynosił 27,3 mln złotych i w 100% jego właścicielem był Optimus. Nowi udziałowcy platformy B2B obejmą 23% (BRE Bank ) i 10% (Commerce One). Za udziały zapłacą odpowiednio 9,4 mln zł i 1 mln USD. (s. 4)

Getin, niższe opłaty i strategia

Podczas wczorajszego posiedzenia, Rada Giełdy zadecydowała o dopuszczeniu do obrotu akcji serii A, B, C i E oraz zatwierdziła prawa do udziałów serii E Getin SP. Firma, której właścicielem jest w 88% Europejski Fundusz Leasingowy, przesunęła niedawno swoją pierwszą publiczną emisję akcji. (s. 5)

PULS BIZNESU

PTF uruchomi własny portal

Wrocławski pośrednik kredytowy, specjalizujący się w kredytach samochodowych i hipotecznych uruchomi w kwietniu własny portal internetowy. W tym celu powołano spółkę zależną Auto Internet. Założyciele portalu zamierzają sprzedać poprzez Internet w tym roku 1000 samochodów. (s. 3)

CeBIT: rynek IT liczy na pozytywne sygnały

Uczestnicy największej imprezy targowej rozpoczynającej się dziś w Hanowerze, liczą na odwrócenie niekorzystnych trendów w IT. Analitycy i przedstawiciele branży liczą, że impreza da wiele pozytywnych bodźców dla zagrożonych rynków. Wiele jednak wskazuje na to, że sektor nowoczesnych technologii czekają chude lata. Zdaniem Pawła Ciesielskiego, prezesa JTT, nie ma zbyt dużych szans, by targi pobudziły zbytnio rynek IT. Prezes JTT podkreśla, że sytuacja rynku IT uzależniona jest od wielu elementów, takich jak ogólny klimat ekonomiczny. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

Poczekaj kilka sekund

Od października ub.r., w polskich sklepach internetowych obsługiwanych przez Polcard zawarto 3,5 tys. transakcji o łącznej wartości 1 mln zł. Centrum autoryzacyjne pozyskało 18 klientów, w tym m.in. sklep Wirtualnej Polski, arena.pl, księgarnię Swiata Książki. Wartość zakupów autoryzowanych on-line w sklepie WP wzrosła w tym czasie trzykrotnie. Na świecie 93% transakcji interentowych jest dokonywanych przez indywidualnych klientów tą drogą.

(s. 5)

Nasdaq chce Easdaqa

Druga pod względem kapitalizacji giełda na świecie zamierza zainwestować 14 mln USD w zakup 60% europejskiej giełdy Easdaq. Nasdaq planuje wykorzystać nabytek do swojej działalności w Europie. Ostatnie miesiące były dla europejskiej giełdy, prowadzącej notowania 61 spółek były szczególnie trudne. Jej kapitalizacja spadła z 46,7 mld EUR w styczniu 2000 do 23,1 mld EUR obecnie. (s. 7)