Czerwcowy ranking serwisów tematycznych

Prezentujemy czerwcowe wyniki popularności tematycznych witryn internetowych odwiedzanych przez polskich internautów, pochodzące z badania Megapanel PBI/Gemius. W czerwcu YouTube, po wprowadzeniu polskiej wersji, zyskał ok. 500 tys. nowych użytkowników. Ponadto wzrost popularności w pierwszym wakacyjnym miesiącu odnotowała większość serwisów turystycznych i sportowych.

Informujemy, że za przydział serwisów do 12 kategorii tematycznych odpowiada Rada Badania Megapanel PBI/Gemius.

Kategoria Informacja, Publicystyka, Media

Czerwcowe zestawienie nie zaskakuje. Nadal zdecydowanie prowadzą serwisy największych portali, mimo że ich zasięgi nieznacznie spadły w porównaniu z majem. Na pierwszym miejscu z zasięgiem 40,99% znajdują się serwisy informacyjne Onetu, następnie Wirtualnej Polski, Gazety oraz Interii.

Wzost w rankingu zanotował serwis tvn24 z zasięgiem 4,82% (z 12 miejsca w maju na 10 w obecnym rankingu) oraz trojmiasto.pl (z 19 na 16 pozycję). Nieznacznie spadł zasięg opoka.org.pl, który teraz wynosi 4,36% i znajduje się na 12 miejscu w zestawieniu.

Czerwcowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Kultura i Rozrywka

Największy wzrost zasięgu i liczby użytkowników odnotował w czerwcu YouTube. W bieżącym rankingu znalazł się na 2 miejscu, przeskakując serwisy rozrywkowe Wirtualnej Polski i o2. W ciągu miesiąca YouTube zyskał 0,5 mln użytkowników. Jest to zapewne efekt wprowadzenia w czerwcu polskiej wersji językowej serwisu.

Istotny wzrost zasięgu o 3 pkt. proc. dotyczy także Grupy Medousa- fotosik.pl. W porównaniu z majem serwis awansował o jedno oczko do góry i teraz plasuje się na 6 miejscu.

Czerwcowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Motoryzacja

Serwisy motoryzacyjne Wirtualnej Polski i Onetu zamieniły się miejscami. Serwisy Onet.pl wskoczyły na 4 miejsce z zasięgiem 7,72%, natomiast serwisy WP spadły na 5 pozycję tracąc 190 tys. użytkowników w porównaniu z majowym zestawieniem. Serwisy motoryzacyjne o2.pl spadły z 7 na 10 miejsce i w czerwcu osiągnęły zasięg 2,90%.

Czerwcowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

Niewielkie zmiany w pierwszej dziesiątce. Serwisy biznesowe Onet.pl nadal prowadzą, zwiększając nieznacznie swój zasięg w czerwcu do 19,28%. Natomiast niewielki spadek odnotował expander.pl (z 8 na 10 miejsce) osiągając w czerwcu zasięg 3,83%.

Czerwcowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Bez zmian w czołówce w kategorii Budownictwo i Nieruchomości. Na pierwszym miejscu serwisy Gazeta.pl, a za nimi Murator, który odnotował niewielki spadek zasięgu (z 4,39% w maju na 3,87% w czerwcu). Tymczasem serwisy Interii spadły na 20 miejsce w rankingu (zasięg- 0,66%).

Czerwcowy ranking serwisów tematycznych

Kategoria Edukacja

Pierwsza trójka serwisów edukacyjnych odnotowała spadek liczby użytkowników i mniejszy zasięg. Pomimo tego, bezkonkurencyjnym liderem pozostaje Wikipedia z liczbą 5,5 mln użytkowników. W czerwcowym zestawieniu wypadł serwis poświęcony nauce języka angielskiego- ang.pl, natomiast znalazł się, kolejny obok ling.pl, internetowy słownik językowy- dict.pl.

Czerwcowy ranking serwisów tematycznych