Czerwcowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce

Kolejność witryn dla pierwszej trzynastki jest identyczne jak przed miesiącem. Generalnie jednak trend był w czerwcu niekorzystny dla większośći serwisów. Tylko sześć z tych, które znajdują się w pierwszej dwudziestce, zyskały użytkowników. Statystyki odsłon dla większości witryn również spadały. Dla Gadu-Gadu wręcz dramatycznie.

Czerwcowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce
Nikogo nie dziwi, że Onet.pl jest od miesięcy na prowadzeniu. Od pierwszej edycji badań, gdy mógł się pochwalić 6,766 mln użytkowników rósł, by w najlepszym momencie mieć ich prawie 7,5 mln. Czerwiec jest kolejnym miesiącem, w którym Onet odnotował spadek. Tym razem niewielki, bo ubyło mu około 64 tys. użytkowników w stosunku do maja.

Ten i podobne spadki są udziałem w zasadzie wszystkich witryn wraz z początkiem lata i zwykle ów trend ulega odwróceniu z końcem wakacji. Oprócz Onetu na liczbie użytkowników straciła Wirtualna Polska, Google, Interia, Allegro, o2.pl i Gazeta.pl. Zyskała witryna MIcrosoftu, serwis Idei, PTC Era oraz Gadu-Gadu i Wapster.

Wygląda na to, że Google.pl na stałe zagościła na drugim miejscu rankingu witryn o najwyższej liczbie użytkowników, choć różnica w zasięgu między tą wyszukiwarką a Wirtualną Polską jest wciąż niewielka. W maju wynosiła 2,41%, w czerwcowych wynikach powiększyła się nieznacznie do 2,86%.

Jak na razie nie udało nam się wyjaśnić gwałtownego spadku liczby odsłon dla witryny Gadu-Gadu. W maju mógł się pochwalić ponad 17,843 mln odsłon, w czerwcu ich liczba spadła o ponad połowę do 8,823 mln. Być może przyczyną jest zmiana metodologii ich liczenia.

Ciekawe są zmiany dotyczące Wikipedii. Choć liczba użytkowników spadła i to dość znacznie, bo o 300 tys., to liczba odsłon wzrosła aż o 15,5 mln z poziomu 22 mln. Wyniki Megapanelu mogą sugerować, że wokół tej witryny tworzy się stała społeczność aktywnych użytkowników.

Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym większość witryn traci na liczbie odsłon. W zestawieniu dziesięciu witryn z największą liczbą odsłon wyraźnie zyskał jedynie serwis grono.net, który prawie podwoił ich liczbę ze 108 mln w maju do prawie 200 mln w czerwcu. Około 20 mln mniej odsłon odnotował epuls.pl.

W rankingu komunikatorów praktycznie zastój. Trzy badane aplikacje nie zmieniły swoich pozycji. Liczba użytkowników Gadu-Gadu spadła o około 36 tysięcy, Tlen.pl zyskał około 2 tysiące nowych internautów, podobnie jak Komunikator WPKontakt, którego liczba użytkowników wzrosła z 78 tysięcy do 80 tysięcy. Dla Gadu-Gadu o około 38 milionów zwiększyła się liczba odsłon.

Majowe wyniki Megapanelu

Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem o metodologii badania Megapanel PBI/Gemius