Czego szukali użytkownicy NetSprint?

Robert Kubica, Kubuś Puchatek i Jozin z Bazin. Zestawienie najpopularniejszych zapytań zadanych polskiej wyszukiwarce NetSprint w okresie od początku stycznia do końca czerwca 2008 r. ukazuje top zagadnienia interesujące polskich internautów w podziale na kategorie tematyczne.

Raport przygotowany przez NetSprint i Wirtualną Polskę obrazuje tendencje kształtowania się zainteresowań polskich internautów w pierwszej połowie 2008 r. Uwzględnione kategorie tematyczne to: wydarzenia, muzyka, sport i sportowcy, aktorzy, literatura, marki samochodów oraz polityka.

W kategorii najpopularniejszych wydarzeń półrocza zdecydowanie zwyciężyły dwie imprezy sportowe: Euro 2008 i Euro 2012. Spore zainteresowanie budziły też święta wielkanocne.

W muzyce niemalże w każdym miesiącu na liście najpopularniejszych zapytań króluje Doda; aczkolwiek w kwietniu była liderem ex aequo z piosenką "Jozin z Bazin". Poza tym: raper 2pac, Feel, Rihanna, Ewa Sonet, Mandaryna, a w kwietniu punkowy zespół Farben Lehre.

W top 10 najpopularniejszych filmów i seriali na pierwszym miejscu wciąż jest "M jak miłość", tuż za nią "Włatcy móch", a także komiks "300".

Aktorzy - tu czołówkę zestawienia półrocznego okupują aktorki: Katarzyna Cichopek, Pamela Anderson, Anna Mucha i Anna Przybylska, aczkolwiek widoczne są też emocje wywołane śmiercią gwiazd ekranu i sceny (Heath Leder, Gustaw Holoubek).

Badanie najpopularniejszych zapytań w obszarze sportu ukazuje, iż użytkownicy NetSprint najbardziej interesują się Formułą 1 i Robertem Kubicą. Popularny jest również Ebi Smolarek.

Literatura - pomimo silnego zagrożenia ze strony Harry'ego Pottera, na pierwszym miejscu w tej kategorii wciąż znajduje się Kubuś Puchatek. Olbrzymią popularnością cieszy się też twórca komiksów Frank Miller. Analiza wykazała, że internauci często szukają materiałów związanych z lekturami szkolnymi.

NetSprint poddał również analizie najczęściej wyszukiwane marki samochodów. W półrocznym rankingu prowadzą Opel, BMW i Toyota.

W kategorii politycznej największym zainteresowaniem cieszy się Unia Europejska oraz lustracja. Wśród polityków internauci najczęściej pytają o Lecha Kaczyńskiego.

Wyszukiwarka NetSprint jako domena nie jest popularnym narzędziem wyszukiwania informacji wśród polskich internautów - w rankingu Gemius S.A "Wyszukiwarki - domeny" znalazła się poza zestawianiem. Jeśli zaś chodzi o NetSprint jako silnik wykorzystywany w wielu polskich witrynach, zajmuje on drugą pozycję ze średnim udziałem w rynku za omawiany okres 2,6% (Źródło: Gemius SA, gemiusTraffic, 1 półrocze 2008).

Trudno więc przedstawioną analizę zainteresowań wyszukiwawczych NetSprint uogólniać na całą społeczność internautów w Polsce.