Czego się boisz w internecie?

Prawie 40% internautów niczego się nie boi w sieci - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS i Gazeta.pl

Co według internautów jest niebezpieczne w sieci? Odpowiedzi na to pytanie szukać można w wynikach najnowszych badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Publicznej oraz portal Gazeta.pl.

Okazuje się, że prawie 40% internautów nie boi się w sieci niczego. A Ci, którzy widzą już jakieś zagrożenia najczęściej wymianiają wirusy (30%). Inne internetowe zagrożenia, których świadomi są internauci: to ujawnianie i kradzież danych, podszywanie się pod prywatne osoby (11%), a także nieodpowiednie treści: pornograficzne, pedofilskie, drastyczne itp. (9%) oraz obecność w sieci oszustów i hakerów. Najmniej obaw wśród internautów budzą: bezpieczeństwo transakcji bankowych, zagrożenia dla dzieci oraz uzależnienie od internetu.

Anna Rywczyńska, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa

Internauci wymieniają wirusy jako największe zagrożenie. Każdy sprzedawca radzi przy kupnie komputera: proszę jeszcze wziąć program antywirusowy. I potem to głównie kojarzy się z niebezpieczeństwem w sieci.

Niepokoi mnie, że internauci nadal kojarzą sieć jedynie z technologią. Nie biorą pod uwagę, że to również rzeczywistość społeczna, że to, co istnieje w sieci, istnieje również w realu. Dzieci to czują lepiej - to one zawierają przez internet prawdziwe znajomości, dla nich internet to rzeczywistość równoległa do realnej. Dorosłym przychodzi ta świadomość jeszcze z trudem. Powinni się przestawić, wówczas i oni, i ich dzieci będą bezpieczniejsi.

Źródło: http://wyborcza.pl