Czasy się zmieniają: studenci wolą Internet zamiast alkoholu

Naukowcy z Michigan State University przeprowadzili badanie, z którego wynikło, że niemal 20 procent studentów miało spore problemy z nauką z powodu "przedawkowywania" komputerowej rozrywki. Alkohol zaszkodził w podobny sposób zaledwie 8,5 procenta studentów.

Naukowcy próbowali ocenić, czy częsta praca w Internecie lub gry komputerowe mogą powodować niewywiązywanie się z uczelnianych obowiązków. Okazuje się, że udało się zaobserwować taką zależność.

Co ciekawe, wśród nadmiernie korzystających - i od alkoholu, i od Internetu - dużo wyższy odsetek stanowią mężczyźni niż kobiety. Badacze podkreślają jednak, że w przypadku wirtualnych światów trudno mówić o "uzależnieniu" jako o jednostce chorobowej - ten problem dotyka bowiem zaledwie ok. 1 procent studentów.

Center for Internet Addiction Recovery opublikowało nawet pytania, które mają pomóc uzależnionym internautom. Wśród nich odnajdujemy np. "Jak często czujesz obawę, że życie bez Internetu byłoby nudne, puste, bez radości?" czy "Jak często blokujesz niepokojące myśli dotyczące życia za pomocą myśli o Internecie?"