Czas na renowację e-bankowości

Internet wraca do łask banków europejskich jako najważniejsze pole inwestycji technologicznych w latach 2005 - 2006 - wynika z analizy przeprowadzonej przez Datamonitor. Serwisy i mechanizmy e-bankowości weszły właśnie w fazę renowacji, wymaganej ze względu na jakość obsługi, nowe wymogi klientów i postęp w technologii.

Według raportu "Strategie technologiczne w europejskiej e-bankowości" najważniejszym celem przebudowy powinno być oparcie bankowości elektronicznej na architekturze kompozytowej, która obejmuje cały szkielet dystrybucji. To wymagać będzie przebudowy obecnych monolitycznych aplikacji dedykowanych poszczególnym kanałom dystrybucji. Owo uelastycznienie ma pozwolić bankom na uzyskanie większej wartości z technologii i postęp w doskonaleniu procesów. Z rozwiązań technologicznych należy oczekiwać szerszego zastosowania systemów zarządzania treścią, analitycznego CRM (do profilowania klientów), służących personalizacji.

Według analityków Datamonitor, wydatki na technologie bankowości elektronicznej w Europie wzrosną z 2,2 mld USD w 2004 roku do 3 mld USD w 2008. Najszybszy przyrost inwestycji dokona się na rynku włoskim i norweskim. Z kolei największym rynkiem pod względem wielkości nakładów będzie do 2008 roku Wielka Brytania.