Cyfrowe książki. Na scenę wkracza BookServer

Internet Achive, zajmujący się w zbieraniem danych multimedialnych utworzył otwartą platformę BookServer, w ramach której ma być prowadzona sprzedaż i wypożyczanie elektronicznych książek.

Nowa inicjatywa może stać się liczącą siłą na rynku publikacji elektronicznych książek rynku. Powodem są założenia, na jakich ma działać BookServer, otwarta platforma przeznaczona dla autorów, wydawców i bibliotek. Jej autor, Brewster Kahle, założyciel Internet Archive. chciałby uczynić z BookServera system dystrybucji, który zintegruje rozproszony rynek cyfrowych książek.

Według jego koncepcji w BookServerze to autorzy będą mieć wpływ na cenę i sposób dystrybucji swoich książek. Czytelnicy zyskają natomiast dostęp do olbrzymiej liczby tytułów, które będą mogli czytać na różnych urządzeniach: komputerach, smartfonach czy czytnikach e-booków.

Ważnym elementem systemu ma być indeksacja książek przez wyszukiwarki. Z ich pomocą czytelnicy znajdowaliby interesujące ich pozycje, a następnie byliby kierowani do BookServera. Tam mogliby je kupić lub wypożyczyć.

Kahle powiedział serwisowi Cnet.com, że o utworzeniu takiego projektu myślał już dawno temu. Jego realizację uniemożliwiała niedoskonała technologia. Jego zdaniem, teraz, gdy nie ma takich przeszkód, i gdy mamy "powszechny dostęp" do darmowych treści, nadszedł czas na "powszechny dostęp do całej wiedzy, gdzie jednak nie wszystko będzie za darmo".

Thad McIlroy, analityk rynku, komentujący dla Cnet pomysł Kahlego powiedział, że przedstawiona przez niego idea, nie jest niemożliwa do realizacji. Co więcej, może ona, wraz z niedawno ogłoszoną inicjatywą uruchomienia księgarni Google Editions, stać się poważnym zagrożeniem dla pozycji Amazona.

Informacja o uruchomieniu BookServera to kolejne wydarzenie na rynku publikacji elektronicznych książek. Wcześniej Google poinformowało o planach utworzenia Google Editions, sklepu z książkami, który zostanie otwarty w pierwszej połowie przyszłego roku. Ma być w nim dostępnych około pół miliona tytułów, które będzie można czytać za pomocą przeglądarek internetowych.

Internet Archive został założony w 1996 roku przez Brewstera Kahle. Instytucja działa w modelu non-profit. Więcej informacji na temat BookServer można znaleźć tutaj.

źródło: Cnet.com