Cyfrowa muzyka? Wchodzę w ten biznes!

Dochody ze sprzedaży utworów muzycznych w postaci cyfrowej w pierwszej połowie 2005 r. zwiększyły się trzykrotnie w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Dane te zaprezentowała Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI).

Wartość sprzedanej w tej postaci muzyki szacowana jest na 790 mln USD, co stanowi 6 % dochodów branży muzycznej w pierwszym półroczu tego roku. Odsetek ten, a co za tym idzie - także i dochody firm fonograficznych z tego tytułu, będą zdaniem IFPI nadal rosnąć. Jednocześnie o 6,3 % spadła liczba sprzedawanych fizycznych nośników z muzyką, takich jak chociażby płyty kompaktowe. Niezależnie od formatu, dochody ze sprzedaży muzyki w pierwszej połowie 2005 r. wyniosły w sumie 13,2 mld USD (co jednak stanowi o 200 mln mniej w porównaniu z rokiem 2004).

Rosnące dochody przemysłu fonograficznego ze sprzedaży cyfrowej muzyki wynikają według IFPI z popularyzacji szerokopasmowego dostępu do Internetu, upowszechniania się przenośnych odtwarzaczy muzycznych oraz telefonów komórkowych trzeciej generacji, umożliwiających odtwarzanie plików muzycznych w dobrej jakości.

John Kennedy, prezes IFPI, zwraca także uwagę na fakt, iż dzięki coraz skuteczniejszym działaniom na rzecz popularyzacji legalnych źródeł zaopatrywania się w muzykę cyfrową, rośnie liczba osób, które dokonują zakupów w internetowych sklepach muzycznych. "Wciąż jednak wiele jest do zrobienia" - podkreśla Kennedy - "cyfrowe i 'tradycyjne' piractwo wciąż pozostają dużym zagrożeniem dla muzycznego biznesu na wielu rynkach."

Więcej informacji: IFPI.