Cyfrowa mapa miasta. Jak to się robi w Atlancie

200 ochotników będzie w najbliższy weekend tworzyć cyfrową mapę Atlanty. Dwudniowy happening odbędzie się w ramach społecznościowego projektu Open Street Map.

Celem wyposażonych w urządzenia GPS ochotników, którzy przez dwa dni przemierzą ulice Atlanty, będzie stworzenie najdokładniejszej cyfrowej mapy, jaka jest dostępna na rynku. Uczestnicy happeningu będą zbierać informacje na temat autostrad, ulic, uliczek i ścieżek rowerowych oraz różnych obiektów w stale rozbudowującej się stolicy Georgii.

Zebrane dane zostaną następnie opracowane w postaci mapy, z której bezpłatnie będzie mógł skorzystać każdy użytkownik. Bez opłat będzie można jej użyć w innych projektach, np. w aplikacjach przeznaczonych dla telefonów komórkowych. Twórcy takich programów nie będą musieli wnosić opłat za wykorzystanie mapy, tak jak to muszą robić w przypadku korzystania z dostępnych na rynku komercyjnych odpowiedników. Właścicielem mapy Atlanty jest wspólnota Open Street Map.

Celem projektu Open Street Map, wzorowanego m.in na Wikipedii, jest zbudowanie dostępnej dla każdego mapy kuli ziemskiej. Obecnie w działania Open Street Map zaangażowanych jest ok. 160 tys. ludzi na całym świecie, tworzących i aktualizujących mapy. Open Street Map współpracuje także z niektórymi instytucjami (np. NASA), firmami i organami administracji w kilku krajach.

Projekt OpenStreetMap wystartował w 2004 r. Jego twórcą jest Steve Coast.