Cyfrowa galeria

Największy brytyjski dostawca usług internetowych Freeserve zawarł porozumienie z Eastamn Kodak o podjęciu wspólnego przedsięwzięcia internetowego.

Najciekawszy punkt projektu to sprzedaż online cyfrowych zdjęć i obrazów oraz świadczenie usług graficznych. Dodatkowo firmy zaoferują za pośrednictwem Internetu produkty Kodaka przy wsparciu sieci handlowej Dixons Group (do którego należy Freeserve).

Freeserve ma zarejestrowanych 3,5 mln indywidualnych użytkowników. Niedługo może zyskać potężnego inwestora. Zainteresowanie nim ogłosił niedawno francuski dostawca usług internetowych Wanadoo (który jest własnością France Telecom). Ewentualna transakcja jest oceniana na ok. 2,5 mld USD i zostanie rozliczona wyłącznie akcjami. Freeserve nie jest zachwycony tą ofertą i uważa, że nie odpowiada ona aktualnej cenie jego akcji na giełdzie. Rynek zareagował na ofertę spadkiem kursu akcji Freeserve (do 1,44 GBP). Brytyjski dostawca szuka podobno innego inwestora, który mimo wszystko jest mu potrzebny: pozyskiwanie klientów w ostatnim czasie straciło na dynamice. Ponadto wbrew światowej tendencji Freeserve jest firmą dosyć jednostronną: oferuje tylko dostęp do Internetu. Analitycy uważają, że wsparcie firmy telekomunikacyjnej byłoby dla niego korzystne. Pośród kandydatów wymienia się (poza Wanadoo) British Telecommunications, Terra Lycos, Tiscali.