Cyberterroryści zagrażają Olimpiadzie w Londynie?

Wielka Brytania przygotowuje się do odparcia potencjalnych ataków ze strony cyberterrorystów. Internetowi przestępcy mieliby się uaktywnić w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Na zapobieganie zagrożeniu wydane zostanie pół miliarda funtów.

Cyberterroryści zagrażają Olimpiadzie w Londynie?
Zdaniem przedstawicieli brytyjskiego Biura Bezpieczeństwa Sieciowego (Office of Cyber Security) w trakcie Olimpiady w Pekinie, Chiny były atakowane nawet dwanaście milionów razy dziennie przez cyberprzestępców. Tak samo, albo jeszcze gorzej, może zdaniem ekspertów być w trakcie Olimpiady w Londynie, która odbędzie się w roku 2012. Dlatego też rząd Zjednoczonego Królestwa przeznaczy około 500 milionów funtów szterlingów na walkę z "zagrożeniem internetowym".

Office of Cyber Security opublikowało specjalny raport zatytułowany Narodowa Strategia Bezpieczeństwa. Napisano w nim, że "sieciowa wojna" jest jednym z największych zagrożeń dla brytyjskiego bezpieczeństwa narodowego. Wymienia się ją obok takich zjawisk jak terroryzm, kryzysy międzynarodowe czy klęski żywiołowe. Tamtejszy rząd chce wprowadzić w życie specjalny program cyberbezpieczeństwa. Znajdą się w nim wskazówki oraz opis metod walki z zagrożeniem "pochodzącym z innych krajów oraz ze strony kryminalistów i terrorystów".

W ramach programu Biuro Bezpieczeństwa Sieciowego opracuje strategię pozwalającą oceniać i unieszkodliwiać ataki ze strony cyberprzestępców. Powstanie także swoiste centrum dowodzenia. Pracujący w nim eksperci będą przyjmowali zgłoszenia ze strony obywateli i firm i zajmowali się analizą i eliminowaniem potencjalnych problemów w Internecie.