Cyberprzestępcy szykują się do ataku na kupujących online

Święta zbliżają się wielkimi krokami, co oznacza między innymi wzmożone zakupy, także online. W takim okresie notuje się zwiększoną działalność cyberprzestępców.

Przedświąteczna gorączka przejawia się wzmożonym ruchem w sklepach, także internetowych. Po co się przepychać przez zatłoczone supermarkety, skoro można kupić prezenty siedząc wygodnie w fotelu? Kupujący którzy wyruszą na świąteczne zakupy w sieci, muszą pamiętać jednak o tym, że Internetowi przestępcy także z utęsknieniem wyglądają tego okresu. Sklepy w Stanach Zjednoczonych już w listopadzie liczą na 44 miliardy dolarów wpływu ze sprzedaży online. Szpiegowskie oprogramowanie tylko czeka, by podstępnie uzyskać dane naszych kard kredytowych oraz kont bankowych.

Analitycy firmy F-Secure oceniają, że każdego dnia pojawia się od 80 do 100 tysięcy programów typu spyware. Cyberprzestępcy nakierowują swoje ofiary na strony zawierające złośliwe oprogramowanie, które potrafi odnaleźć lukę choćby w wyszukiwarce internetowej.

"Źli faceci doskonale wiedzą, czego ludzie szukają w Internecie" - mówi Patrick Runald, kierownik do spraw bezpieczeństwa w firmie F-Secure. "Przestępcy są na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami" - dodaje Runald.

Można więc śmiało założyć, że jeśli na te święta hitem sezonu okaże się komputer w kształcie renifera, natychmiast zaroi się od stron fałszywych sklepów, oferujących ten towar w promocyjnej cenie.