Cyberprzestępcy atakują użytkowników Allegro

Kaspersky Lab Polska poinformował o wykryciu nowego ataku phishingowego na użytkowników portalu aukcyjnego Allegro. Sfałszowana wiadomość e-mail docierająca do Internautów zawiera informacje o wygranej i prośbę o wysłanie mailem numeru telefonu. Atak został przygotowany bardzo prymitywnie i łatwo rozpoznać, że wiadomość jest sfałszowana.

Wiadomość e-mail wysyłana przez cyberprzestępców w ramach najnowszego ataku phishingowego dociera z adresu [email protected], nienależącego do serwisu Allegro, jej temat to "Promocja Allegro!", a treść jest następująca (zachowano oryginalną pisownię):

Drogi użytkowniku

Gratulacje masz wygrał 500,000.00 GBP w trwających promocji Allegro.pl, promocjiodbywa się w Londynie i może być wypłacane w brytyjskiej waluty.

Aby zrealizować wygrał nagrodę, wyślij kod [AL23QQ] i numer telefonu do [[email protected]] uzyskać więcej informacji.

Gratulacje jeszcze raz i za korzystanie z naszej strony internetowej.

Pozdrawiam.

MRS. ANIELA B. ROSELYN

promocja wykonawczy

Zespół Allegro

UWAGA:

Wszystkie wygrał nagrody nie twierdził, w ciągu 10 dni roboczych zostanie anulowane.

Webmail Administrator

ALLEGRO.PL

Jak widać, język użyty w wiadomości charakteryzuje się niedbałym stylem i brakiem polskich znaków, co od razu powinno wzbudzić czujność potencjalnej ofiary ataku. Z drugiej jednak strony, wiarygodności może dodawać logo Allegro w nagłówku wiadomości oraz użycie przez cyberprzestępców wizerunku Organizacji Narodów Zjednoczonych i Facebooka.

Wiadomość zawiera adres e-mail, na który rzekomy zwycięzca ma wysłać specjalny kod oraz swój numer telefonu. Po kliknięciu odsyłacza na ekranie pojawia się okno nowej wiadomości e-mail, otwierane w domyślnym programie pocztowym. Wiadomość nie zawiera żadnych szkodliwych programów, ani też nie kieruje użytkowników do zainfekowanych zasobów online. Atak jest zatem bardzo prymitywny, a cyberprzestępca wydaje się mieć nadzieję, że użytkownicy Allegro tak po prostu wyślą mu swoje numery telefonów.