Cyberprzestępca groźniejszy od zwykłego

Z sondażu przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych wynika, że więcej respondentów obawia się ataku "elektronicznego" niż fizycznego. Z tego powodu ponad 36 proc. ankietowanych nie korzysta z kart kredytowych w transakcjach online.

Badania przeprowadziła firma Opinion Research Corporation na zlecenie IBM. Sondaż przeprowadzono telefonicznie - 679 wywiadów z dorosłymi osobami, które mają dostęp do Internetu w domu lub w pracy. Okazało się, że trzy razy więcej respondentów obawia się, że w ciągu następnego roku staną się raczej ofiarą przestępstw cybernetycznych (ataków z wykorzystaniem komputerów, bankomatów, telefonów komórkowych, urządzeń podręcznych itd.) niż fizycznych.

Z drugiej jednak strony 6 proc. ankietowanych podało, że w ostatnim roku padło ofiarą przestępstwa "cybernetycznego", a 7 proc. - fizycznego. Sondaż wykazał, że 70 proc. kupujących online korzysta z zaufanych witryn inernetowych, a ponad połowa 'bardzo niechętnie' lub 'niechętnie' robi zakupy w nieznanych sklepach internetowych. Z kolei z usług bankowych online korzysta 'bardzo niechętnie' lub 'niechętnie' jeden na trzech respondentów.

Rosnąca obawa przed atakami cybernetycznymi prowadzi do zmian w zachowaniach konsumentów. I tak 85 proc. niszczy wszystkie dokumenty, które zawierają informacje osobiste, lub też stara się przechowywać je w bezpiecznym miejscu, 70 proc. robi zakupy online tylko na witrynach wyświetlających certyfikat bezpieczeństwa, 38 proc. nie korzysta z bankowości online, 37 proc. nie podaje w sieci informacji o swojej karcie kredytowej, a 50 proc. nie używa sieci bezprzewodowych w kawiarniach lub na lotniskach.

W ciągu ostatniego roku ankietowani podjęli różne kroki, aby zabezpieczyć się przed rosnącym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców i tak 29 proc. przestało podawać przez telefon informacje o karcie kredytowej lub debetowej, 27% przestało kupować w nieznanych sklepach internetowych, a 18 proc. przestało płacić rachunki przez Internet.