Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Cyber-ataki co 15 minut

Niezabezpieczony komputer jest atakowany średnio co 15 minut - do takich wniosków doszli dziennikarze serwisu BBC po przeprowadzonym teście na odporność pecetów na czyhające w Sieci zagrożenia. Nic dziwnego, że Brytyjczycy bardziej boją się cyberwłamywaczy niż "zwykłych" złodziei, jak wynika z badania przeprowadzonego na grupie brytyjskich internautów przez firmę Get Safe Online.

Redaktorzy serwisu BBC.co.uk przeprowadzili proste doświadczenie: za pomocą narzędzia VMWare zainstalowali na komputerze wirtualny system operacyjny Windows XP bez żadnych zabezpieczeń w postaci zapory sieciowej czy programu antywirusowego. Tak skonfigurowany "honeypot" (czyli wabik na cyberprzestępców, gromadzący statystyki o najpopularniejszych typach ataków i przechwytujący kopie niebezpiecznych aplikacji) po podłączeniu do Internetu średnio co 15 minut odnotowywał kolejną próbę włamania.

Większość zarejestrowanych ataków nie niosła wielkiego zagrożenia - były to najczęściej wyskakujące okienka... ostrzegające przed sieciowymi zagrożeniami (patrz artykuł "(Anti)spyware zaraża przez mózg"). Jednakże średnio co godzinę odnotowywano poważne ataki, które mogłyby obrócić komputer w maszynę "zombie" i posłużyć do wykonywania ataków DoS bądź rozsyłania spamu. Przeciętnie raz na dobę zdarzała się próba przejęcia kontroli nad komputerem. Honeypot zarejestrował też próby infekcji starymi wirusami (np. MS.Blaster) i przypadki skanowania portów. Komputer BBC atakowano z niemal całego globu.

Mimo takiej skali zagrożenia, większość internautów nie przywiązuje zbytniej wagi do kwestii należytego zabezpieczenia komputera. Z badania firmy Get Safe Onlina wynika, że 17 % ankietowanych nie posiada zainstalowanego antywirusa, a 22 % - firewalla. Kolejne 23 % przyznało się do otwierania załączników do wiadomości email od nieznanych adresatów. Co ciekawe, okazało się również, iż 21 % badanych najbardziej boi się cyberataku, a "jedynie" 16 % - włamania do mieszkania.

Więcej informacji: BBC