Cudowne lata 2000-2001

Polski oddział Microsoftu poinformował o zakończeniu "najlepszego roku w historii firmy". Informacja o 100 mln USD przychodu w okresie lipiec 2000 - czerwiec 2001 to jednak trochę za mało dla kompletnej oceny osiągnięć firmy.

Microsoft odnotował w zakończonym właśnie roku finansowym wartość sprzedaży w Polsce na poziomie 100 mln USD. Było to o 30% więcej niż w poprzednim roku obrachunkowym. Największa dynamika sprzedaży miało oprogramowanie dla serwerów. Microsoft sprzedał aż o 460% więcej licencji na bazy danych MS SQL Server, znacznie wzrosła też sprzedaż serwerowych systemów operacyjnych. Nieco mniejszy wzrost zanotowano w sprzedaży oprogramowania na komputery osobiste (19-35%). Dla porównaniu obroty Microsoft Corporation wzrosły w tym okresie o 10%. Dyrektor generalny Microsoft w Polsce Tomasz Bochenek powiedział, że cały region Europy Środkowo-Wschodniej zanotował wyższą od średniej wartość sprzedaży, a Polska jest pośród regionalnych liderów.

Tomasz Bochenek nie chciał niestety udzielić informacji na temat zysku operacyjnego lub netto polskiego oddziału. Nie przedstawiono także prognozy finansowej Microsoft sp. z o.o. na przyszły rok finansowy. Menadżerowie firmy przewidują wzrost rynku komputerów w tym okresie desktop na poziomie 8% i rynku serwerów na poziomie 4%.