Corning tnie prognozy i etaty

Największy producent okablowania światłowodowego, Corning, zredukował swoje prognozy dotyczące wyników w roku 2001. Firma rozważa także dalsze zwolnienia, choć nowe prognozy nadal przewidują wzrost na poziomie rozwoju globalnego rynku światłowodów.

Przyczyn gorszych wyników w br. przedstawiciele firmy upatrują przede wszystkim w zmniejszonej liczbie zamówień ze strony najważniejszych odbiorców - firm telekomunikacyjnych. Przychody firmy mają ulokować się w przedziale 8,2 - 8,5 mld USD. Oznacza to 15 - 20% wzrost w stosunku do ub.r. Przedział spodziewanych zysków na akcję zmieniono z 1,40 - 1,43 USD za walor na 1,2 - 1,3 USD. W ub.r. zysk za akcję wyniósł 1,23 USD. Nie uległy natomiast zmianie prognozy dotyczące zysku na akcję w I kw. br. Corning podtrzymał zapowiedź zysku na poziomie 23 centów za udział.

W związku z wynikami gorszymi od zakładanych, firma zamierza wprowadzić program oszczędnościowy, nie wykluczając przy tym zwolnień. W tym miesiącu Corning ogłosił już zwolnienie 825 - czyli jednej czwartej - pracowników działów fotooptycznych. Stanowi to jednak dopiero 5% wszystkich zatrudnionych. Pomimo gorszych wyników, Corning uzyska wzrost w wielkości 20%, na poziomie szacowanym dla globalnego rynku światłowodów.