ComArch mierzy w Europę

Krakowska spółka podpisała z Comtrade AG umowę dotyczącą wspólnego projektu ProtActive, związanego z rozwijaniem systemu aktywnego monitoringu sieci oraz zarządzania bezpieczeństwem w firmie. Powstałe rozwiązanie ma być kierowane na rynek niemiecki.

W ramach projektu połączone zostaną koncepcje zarządzania bezpieczeństwem wypracowane przez niemieckich i polskich ekspertów, oraz programistów z COMARCH i COMTRADE. W ramach projektu rozwijane będzie oprogramowanie PROTECTOR IMS (Intrusion Management Suite) - zaprojektowane i wykonane przez ComArch.

Celem projektu jest stworzenie rozwiązania integrującego w jednym nadrzędnym systemie wszystkich dostępnych zabezpieczeń software-owych i hardware-owych w firmie. Ma to zapewnić bezpieczny transfer danych, zapobiegać włamaniom do systemu z wewnątrz i zewnątrz firmy oraz pozwalać na aktywny monitoring serwerów i aplikacji biznesowych.

Działanie rozwiązania opiera się na rozszerzonym modelu ASP: w sieci klienta jest instalowane automatyczne oprogramowanie, a w Centrum Monitoringu analizowane są na bieżąco wykryte zagrożenia. Przewiduje się przyłączanie wielu sieci do jednego Centrum, w celu redukcji kosztów ponoszonych przez jednego Klienta.

Ostatnie analizy szacują straty powstałe w wyniku negatywnej działalności hakerów na kwoty sięgające 50 mld EURO. „Przedsiębiorstwa narażone na ataki ponoszą nie tylko koszty finansowe, ale tracą przede wszystkim reputację, której nie da się odzyskać w krótkim czasie” w taki sposób Arthur Troska, Prezes Zarządu Comtrade AG, tłumaczy konieczność opracowania i wprowadzenia innowacyjnych systemów ochrony sieci.

Współpraca z Comtrade ma pozwolić ComArchowi na wzmocnienie pozycji na rynku niemieckim. Partner krakowskiej firmy jest notowany na giełdzie we Frankfurcie. Specjalizuje się w systemach dla sektora finansowego, rozwiązaniach dla e-biznesu i z dziedziny zarządzania bezpieczeństwem. W roku 2001 osiągnęła 168% wzrost przychodów, który wyniosły 105,5 mln DM.