Co sekundę rodzi się... blog

Popularność internetowych blogów stale rośnie. Świadczą o tym dane statystyczne, przedstawione przez Technorati, grupę śledzącą ruch w blogosferze. Wynika z nich m.in., że w okresie od marca br. do dziś liczba istniejących blogów zwiększyła się z 7,8 do 14,4 mln, a co sekundę powstaje kolejny.

Eksperci Technorati szacują, że liczba blogów podwaja się co 5 miesięcy, a dziennie powstaje ok. 80 tys. nowych publikacji tego typu. Liczba codzienne dodawanych tam wpisów sięga zaś 900 tys. Niewielki jest jednak odsetek blogów uaktualnianych systematycznie - zaledwie w 13 % nowe wpisy pojawiają się co najmniej raz w tygodniu. 55 % wszystkich blogów jest aktywne.

Przedstawiciele Technorati zwracają uwagę na dwa zjawiska: po pierwsze, blogosfera staje się coraz bardziej zdecentralizowana; coraz większa liczba blogów powstaje poza Stanami Zjednoczonymi. Po drugie, blogi stają się coraz bardziej wyspecjalizowanymi narzędziami komunikacji - pierwotna forma bloga jako internetowego pamiętnika jest już tylko jedną z wielu form tego typu aktywności, przy czym coraz większe znaczenie zyskują blogi profilowane w inny sposób (np. blogi polityczne, magazyny online, prywatne galerie graficzne itp.).

Czytelnikom serwisu PC World polecamy zaś lekturę bloga naszego redakcyjnego kolegi, Łukasza Bigo.

Więcej informacji: Technorati