Co piąty internauata w Wielkiej Brytanii łączy się z siecią z komórki

Jak wynika z raportu opublikowanego dzisiaj przez firmy Telephia i comScore, 5,7 mln obywateli Wielkiej Brytanii w styczniu br. łączyło się z internetem za pomocą urządzeń przenośnych, to 19% wszystkich brytyjskich internautów.

Według comScore i Telephia W Wielkiej Brytanii było w styczniu 30 mln internautów łączących się z siecią z domu lub z pracy za pośrednictwem pecetów, za pośrednictwem komórki korzystał z sieci statystycznie co piąty z nich.

Użytkownicy urządzeń mobilnych w Wielkiej Brytanii stanowią obecnie 19% rynku internetowego i jest to wynik nieco lepszy niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie kształtuje się on na poziomie 17% - tam z urządzeń mobilnych łączyło się w styczniu 30 mln ze 176 mln internautów.

Osoby poniżej 35 roku życia to aż 67% wszystkich użytkowników mobilnego internetu. Wśród użytkowników internetu łączących się za pomocą pecetów, ta grupa wiekowa stanowi 39% wszystkich internautów.

Ostatnie badania, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują z kolei, iż grupa osób poniżej 35 roku życia stanowi tam znacznie mniej, bo tylko 46% użytkowników usług mobilnych, zaś analogiczna grupa użytkowników komputerów osobistych stanowi już tylko 36,5%.

Wg raportu dużą rolę w zróżnicowanej adaptacji obu form internetu ma także płeć. 63% użytkowników sieci mobilnej to mężczyźni, w przypadku sieci stacjonarnej to zaś 54%. W Stanach Zjednoczonych mężczyźni to 60% użytkowników sieci mobilnej, a stacjonarnej 49%.

Jak mówi Bob Ivins, dyrektor zarządzający comScore w Europie: - Podobnie, jak we wczesnej fazie rozwoju internetu 10-15 lat temu, mężczyźni poniżej 35 roku życia są głównymi trendsetterami w rozpowszechnianiu nowych technologii. Są oni także bardziej skłonni do łączenia się z internetem za pomocą urządzeń mobilnych niż kobiety czy mężczyźni powyżej 35 roku życia.

W raporcie znajdujemy także ranking popularności stron, które są odwiedzane z urządzeń mobilnych, sporządzony na podstawie liczby dwiedzin. Wśród amerykańskich użytkowników prym wiedzie Yahoo, za nią MSN oraz Google, zaś wśród brytyjskich BBC, MSN i Yahoo.

Jak podaje serwis Domeny.pl, na całym świecie zarejestrowano już ponad pół miliona domen internetowych .mobi, adresowanych dla stron internetowych pod urządzenia przenośne. Na świecie jest zaś obecnie 1.6 mln serwisów, które teoretycznie powinny funkcjonować w telefonach komórkowych. W Polsce takich stron jest około 200. Prawdziwy wysyp serwisów mobilnych możliwy jest w naszym kraju za 2-3 lata, uważają przedstawiciele Domeny.pl.

źródło: http://www.comscore.com/

Tekst: Konrad Szlendak