Co dziesiąty internuata korzysta z e-aptek

15 lutego sejm odrzucił propozycję by zalegalizować sprzedaż leków przez internet. Jeszcze przed tą decyzją sejmu Gemius przeprowadził badanie dotyczące e-aptek. Wynika z niego, że 9,8% internautów zdecydowało się na zakupy w internetowej aptece. Zamiar zakupu leków przez internet wyraziło 22,5% badanych.

Przypomnijmy: przeciwko sprzedaży przez internet leków bez recepty głosowali posłowie koalicji, za byli posłowie PO, SLD i PSL. Obecnie sprzedaż leków przez sieć jest formalnie zakazana.

Jednak, jak pisze Gazeta Wyborcza, ok. 50 obecnie działających aptek internetowych nie zamierza rezygnować z działalności. Jedne przenoszą ją do Niemiec, inne konstruują transakcję tak, by nie można jej było uznać za wysyłkową.

Z opublikowanych dzisiaj przez Gemius badań wynika, że spośród osób, które nie dokonały do tej pory zakupu w internetowej aptece 22,5% zamierza wypróbować tą formę handlu. Aż 55% osób nie zamierza jednak korzystać z usług e-aptek.

Najczęstszymi powodami nie dokonywania zakupów są brak zaufania do tej formy handlu (31,7% wskazań), długi czas oczekiwania (13%) oraz brak farmaceuty (10%).

Co dziesiąty internuata korzysta z e-aptek

Źródło: Gemius SA, "Kupowanie i stosowanie leków OTC" / gemiusReport, styczeń 2007 r.

Badanie zrealizowano za pomocą ankiet internetowych, które wypełniło 2,5 tys. internautów w wieku co najmniej 18 lat.