Co dalej z neostradą?

W prasie pojawiły się ostatnio informacje sugerujące, że TP dopłaca do wolniejszych wariantów neostrady (koszty świadczenia usług są niższe od zysków). Jak w takim razie zamierzacie Państwo zachęcić internautów do przechodzenia na szybsze wersje 'neo'?

W pytaniu zawarta jest nieprawdziwa informacja. Żadna usługa TP nie jest świadczona poniżej kosztów, bo takiej praktyki zakazuje prawo telekomunikacyjne. Wszystkie opcje neostrady są rentowne, a spadające ceny wyposażenia na centralach i oraz malejące ceny modemów, umożliwiają ciągłą poprawę rentowności, jak i dalsze obniżki cen usług.

TP nieustannie uatrakcyjnia ofertę neostrady tp, dopasowując ją do zmieniającego się rynku i potrzeb klientów. W naszej ofercie promocyjnej są stale obecne oferty promujące wyższe opcje usługi neostrada tp (np. więcej z mniej, z powrotem za darmo lub ostatnio wprowadzona megapromocja lato z neostradą tp - 512 w cenie 24,50 + VAT przez pierwsze 60 dni). Telekomunikacja Polska obniża ceny opcji z wyższą prędkością - przykładowo neostrada tp 512 kbps z umową lojalnościową na 24 m-ce (79 PLN + VAT, 96,38 PLN brutto) to 24,40 PLN niższy abonament w miesiącu względem 512 kbps z umową lojalnościową na 12 m-cy. Obniżki dotyczą także opcji 1024 kbps (30 PLN oszczędności miesięcznie) i 2048 kbps z umową lojalnościową na 24 m-ce (50 PLN oszczędności miesięcznie).

Wielu użytkowników zdecydowanie krytykuje obowiązujące w neostradzie limity transferu. Czy rozważacie Państwo np. zaoferowanie usługi, w której limity takie nie będą obowiązywały?

Limity transferu obowiązują także w wielu ofertach operatorów w Europie Zachodniej i Wschodniej i są zdecydowanie niższe niż w ofercie TP. Jeśli występują w tych propozycjach odpowiednie opcje bez limitów, to są one znacząco droższe. Limity transferu dotyczą też innych ofert dostępnych na rynku. Obowiązujące limity są na tyle wysokie, że nie stanowią problemu dla zdecydowanej większości osób, które korzystają z naszych usług w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

Czy dysponujecie Państwo danymi o tym, w jakim stopniu użytkownicy wykorzystują owe limity??

Według posiadanych przez nas danych, zdecydowana większość użytkowników nie dociera do limitu transferu. Problem przekroczenia limitu dotyczy jedynie kilku procent abonentów.

Czy w związku z wprowadzeniem podatku VAT na usługi dostępowe zauważyli Państwo jakiś 'odpływ' klientów lub przechodzenie klientów na wolniejsze (czyli tańsze) warianty neostrady? Jak duża jest skala tego zjawiska?

Wprowadzenie VAT-u na usługi nie zmieniło znacząco struktury bazy klientów usługi neostrada tp. Nie zauważyliśmy również zwiększonej ilość rezygnacji spowodowanej zmianą ustawy o VAT. Przypominam, że od początku roku obowiązuje ulga podatkowa na wydatki związane z dostępem do Internetu w wysokości 760 PLN rocznie. Ulga ta w ogromnym stopniu rekompensuje fakt zwiększonych w wyniku 22% VAT-u opłat.

TP SA reklamując neostradę podaje m.in. ile filmów można pobrać z sieci w poszczególnych wariantach. Czy nie wydaje się Pani, że w sytuacji, gdy w Polsce nie ma możliwości legalnego nabycia filmu online, podawanie takich informacji może być odbierane jako zachęta do piractwa?

W sieci są dostępne legalne (i często darmowe) materiały filmowe i muzyczne (www.neostrada.pl, portale internetowe, wortale - np. www.szorty.pl). Pytania dotyczące szybkości transmisji plików multimedialnych kierują do nas nasi klienci. Zrozumiałe jest, że klient dokonując zakupu usługi neostrada tp chciałby wiedzieć, jakie możliwości ma usługa, co tak naprawdę kupuje - dlatego podajemy tego rodzaju informacje.