Co czwarta komórka sprzedana w 2013 roku będzie smartfonem

Według prognoz firmy ABI Research ponad ¼ telefonów komórkowych sprzedanych w 2013 roku będzie smartfonami. Obecnie blisko co piąty sprzedany telefon komórkowy jest smartfonem.

Firma ABI zaprezentowała raport na temat rynku smartfonów wraz z prognozami na następne lata. Obecnie ABI spodziewa się, że spośród sprzedanych w 2010 r. telefonów 19 proc. będzie należało do kategorii smartfonów. Oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do 2009 r. Firma definiuje smartfony jako telefony komórkowe działające pod kontrolą zaawansowanego systemu operacyjnego, np. BlackBerry OS, iPhone OS, Android, webOS czy Symbian.

Według raportu ABI, najpopularniejszym systemem operacyjnym w smartfonach jest Symbian - w drugim kwartale 2010 r. sprzedano 25,8 mln sztuk telefonów komórkowych działających pod kontrolą tego systemu. Rośnie pozycja opartego na Linuksie systemu Google Android - w pierwszym kwartale 2010 r. sprzedano 5,5 mln sztuk urządzeń z tym systemem, w drugim kwartale liczba podwoiła się do 11,3 mln sztuk. Bardzo podobny wynik uzyskały urządzenia pracujące pod kontrolą systemu BlackBerry OS: 11,2 mln sprzedanych sztuk.

Odnotowany przez ABI gwałtowny wzrost sprzedaży telefonów z Androidem potwierdza też zaprezentowany niedawno raport firmy Nielsen. Wynika z niego, że sprzedaż telefonów z systemem operacyjnym autorstwa Google w USA wyniosła 27% całego rynku i była wyższa niż udział iPhone OS.

Producenci smartfonów

Biorąc pod uwagę producentów telefonów komórkowych, ABI stwierdziło, że Nokia jest zdecydowanym liderem na rynku smartfonów - w pierwszej połowie 2010 r. sprzedała 45 mln sztuk tych urządzeń. Następny gracz, Research in Motion (producent urządzeń BlackBerry) w tym samym okresie sprzedał ich o połowę mniej - 22 mln sztuk. Na trzecim miejscu znalazło się Apple z wynikiem 17 mln sztuk. Należy jednak zauważyć, że Apple ma w ofercie zaledwie jeden model telefonu w trzech wersjach (iPhone 3GS 8 GB, iPhone 4GB i iPhone 4 8GB), podczas gdy pozostali producenci oferują po kilkadziesiąt modeli smartfonów. Trzeba też pamiętać, że w badaniu wzięto pod uwagę jedynie liczbę sprzedanych sztuk, bez uwzględniania wyniku finansowego firm. Tymczasem Apple oferuje jedynie najbardziej zaawansowane modele, na których najwięcej zarabia.

Chociaż HTC i Motorola są na razie za Nokią, RIM i Apple w ilości sprzedanych telefonów komórkowych, to te dwie firmy odnotowały bardzo duży wzrost dzięki doskonałej sprzedaży urządzeń z systemem Android. HTC, które oferuje Droid Incredible i Evo 4G udało się zwiększyć sprzedaż smartfonów z 3,3 mln sztuk w pierwszym kwartale br. do 5,4 mln sztuk w drugim kwartale. Popularność takich telefonów HTC Evo 4G i Motorola Droid X pokazuje, że klienci szukają urządzeń o dużej wielkości z wysokiej jakości dotykowymi ekranami.