Co czeka Wirtualną Polskę?

W wyniku spłaty udziałów mniejszościowych akcjonariuszy WP.pl za kwotę 220 mln zł Telekomunikacja Polska ponownie stanie się właścicielem portalu. Nowa sytuacja budzi jednak więcej pytań niż daje odpowiedzi, bo wciąż niepewny jest los portalu pod żaglem TPSA: czy spółka wejdzie na giełdę? Czy TPSA ją sprzeda, by odzyskać włożone fundusze? Jak operator pogodzi świadczenie własnych usług z konkurencyjną do pakietów TPSA ofertą telekomunikacyjną WP.pl?

Co czeka Wirtualną Polskę?
Zawarta w ubiegłym tygodniu ugoda między mniejszościowymi akcjonariuszami WP.pl - spółkami Key7 i GIF - a Telekomunikacją Polską kończy wieloletni konflikt właścicielski i jednocześnie otwiera dyskusję na temat przyszłości spółki i samego portalu. Wirtualna Polska finansowo wychodzi na prostą - przypomnijmy, że w minionym półroczu WP po raz pierwszy w swojej prawie 10-letniej historii portalu zanotowała pierwszy zysk (0,9 mln zł). Jak zaznacza Tomasz Jażdżyński, dyrektor finansowy WP.pl, druga połowa bieżącego roku ma być dla spółki jeszcze bardziej korzystna.

Wydaje się zatem, że wraz z rosnącym e-rynkiem Wirtualna Polska ma najlepsze szanse, by z każdym kwartałem zwiększać przychody. Czy jednak polityka wzrostu WP.pl będzie współgrać z polityką TPSA? Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników finansowych - mówi jeden z wieloletnich pracowników portalu - Zastanawiamy się jednak, czy nowy-stary właściciel TPSA pozwoli nam swobodnie działać, patrząc na nasz ostatni rok, czy będzie nas ograniczać.

Możliwości jest wiele. Biorąc pod uwagę wartość inwestycji TPSA w Wirtualną Polskę, nie można wykluczyć scenariusza sprzedaży WP innemu podmiotowi. Jeśli operatorowi nie potrzebny jest portal (pamiętając, że TPSA posiada już Neostradę.pl) i ekspansywne w Europie Zachodniej Wanadoo zadecyduje (za pośrednictwem France Telecom) o wejściu do Polski, to opcja sprzedaży Wirtualnej może być bliska Telekomunikacji.

Jeśli sprzedaż to komu? I kto byłby potencjalnie zainteresowany kupnem WP.pl? Przypomnijmy, że po ogłoszeniu upadłości spółki chęć jej przejęcia zgłaszał m.in. fundusz MCI. Spekulowano także, że zarówno telewizja Polsat jak i koncern medialny Agora przymierzały się do takiego kroku.

Jeżeli jednak TPSA nie zdecyduje się na sprzedanie Wirtualnej, to jak rozwiąże problem konkurencyjnych ofert? Takie produkty Wirtualnej jak Nawijka czy WPtelefon uderzają w rynek telefonii stacjonarnej, którego pilnuje TPSA. Jak zatem pogodzić sprzeczne interesy? Czy TPSA nałoży opłatę za korzystanie z usług WP i udostępni je za darmo jedynie dla użytkowników Neostrady?

Pod znakiem zapytania stoi również pomysł wejścia WP na giełdę. Przypomnijmy, że jednym z planów spółki po zakończeniu procesu upadłościowego miało być upublicznienie na GPW, w czym pomóc miał Tomasz Jażdżyński, który kilka lat temu przygotował pierwszą emisję Interii.pl.

To nie koniec wątpliwości. Pozostaje również pytanie o role i wpływy. Mniejszościowi akcjonariusze - Jacek Kawalec i Maciej Grabski - pomimo spłaty ich akcji nie zamierzają wycofać się z życia spółki. Obaj obejmą funkcję członków zarządu portalu. Otwarta pozostaje kwestia ich udziału w kreowaniu strategii rozwoju portalu.

Na koniec warto również zapytać, jaki wpływ na finał procesu upadłościowego będzie miał pozew Leszka Bogdanowicza, współzałożyciela i niegdyś prezesa WP? Czy i teraz jego żądania do domeny podobnie jak wcześniej zostaną przez sąd oddalone?

Dodajmy tylko, że Wirtualna Polska, portal o burzliwej historii, we wrześniu obchodzić będzie 10-lecie istnienia.