Clusty.com - nowy konkurent Google

Vivismo uruchamia wersję beta nowego serwisu wyszukiwawczego, oferującego nowatorską technikę kategoryzowania wyników wyszukiwania.

Vivismo jest firmą, która jest kontynuacją projektu rozpoczętego na Carnegie Mellon University i mającego na celu zbadanie tematu przeciążenia informacyjnego. Nie dziwi zatem, że twórcy nowej wyszukiwarki koncentrują się na sposobie podania informacji w jak najbardziej przystępny sposób. Nowa wyszukiwarka korzysta z nowatorskiej technologii, pozwalającej na grupowanie wyników wyszukiwania i umieszczaniu ich w odrębnych kategoriach. Właśnie dlatego jej nazwa Clusty pochodzi od słowa clustering, co można przetłumaczyć jako grupowanie.

W rzeczywistości Clusty jest tzw. metawyszukiwarką. Nie indeksuje ona samodzielnie sieci, tylko korzysta z zasobów Gigablasta, Lycosa, Looksmarta, Overture, Reuters, Wikipedii, Wisenuta i innych. Działanie wyszukiwarki opiera się na przekonaniu jej twórców, że zapewnienie dużej liczby wyników, nie jest tym, czego oczekują internauci, dla których zdecydowanie ważniejsza jest trafność wyświetlanych wyników. W efekcie osoba korzystająca z Clusty uzyskuje jedynie skategoryzowane rezultaty, umieszczone na pierwszych stronach wspomnianych wcześniej serwisów. Jak zaznacza jeden z twórców, nie jest to mechanizm dla osób oczekujących natychmiastowej odpowiedzi, tylko dla przeprowadzających bardziej dogłębne poszukiwania, zapewniając podstawę do dalszego bardziej szczegółowego wyszukiwania.

W Clusty można wyszukiwać słowa kluczowe w kategoriach: obrazy, zakupy, newsy lub plotki. Co ciekawe, po dostosowaniu interfejsu wyszukiwarki (Customize!), użytkownik może skorzystać z dodatkowych zakładek (eBay, Blogi czy Slashdot) lub samodzielnie stworzyć własną, pozwalającą na przeszukiwanie informacji z dowolnie określonej kombinacji źródeł zasilających Clusty.

Vivismo nie zamierza oferować konta email czy innych usług, gdyż - jak mówi jeden z założycieli firmy - tym, co potrafią robić naprawdę dobrze, jest wyszukiwanie informacji.

Niestety, wyszukiwarka nie najlepiej radzi sobie z obsługą zapytań zawierających polskie znaki diakrytyczne. To, czy strona będzie właściwie wyświetlana w Clusty , zależy od użytej na niej strony kodowania oraz tego z jakiego źródła pochodzą dane. To powoduje, że niektóre strony wyświetlane są nieprawidłowo (powodem problemów może być fakt, wyszukiwarka dostęna jest na razie w wersji beta).

Więcej informacji:

http://www.clusty.com