CipherTrust liczy zombie

Firma CipherTrust udostępniła na swojej stronie internetowej narzędzie o nazwie ZombieMeter (w wolnym tłumaczeniu - licznik zombie). Jego zadaniem jest informowanie internautów o tym, ile komputerów na całym świecie to tzw. zombie PC - czyli maszyny zarażone robakami i trojanami, umożliwiającymi ich zdalne kontrolowanie.

Komputery zombie stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Internetu - m.in. dlatego, iż często służą do przeprowadzania ataków DoS oraz rozsyłania spamu.

Na stronie CipherTrust znajdziemy szczegółowe, uaktualniane co godzinę, dane o aktywności 'zombie PC', dostarczane przez zainstalowane przez firmę systemy pocztowe (ponad 1500 na całym świecie). Serwis zawiera m.in. mapę świata - możemy wyświetlić np. informacje dotyczące sytuacji w poszczególnych krajach (w tym również w Polsce).

Według podanych właśnie statystyk za pierwsze trzy tygodnie maja, na całym świecie każdego dnia pojawia się średnio ok. 172 tys. nowych komputerów-zombie. 20% z nich zlokalizowane jest w USA, 15% - w Chinach, zaś ok. 25% - w krajach Unii Europejskiej.

Więcej informacji:

http://www.ciphertrust.com/resources/statistics/zombie.php