Cineman uruchomił wideo na żądanie

Polska spółka Cineman uruchomiła zapowiadaną w zeszłym roku platformę Cineman, służącą do dystrybucji filmów w internecie. Ci którzy chcą już dzisiaj kupić "Olivera Twista" w sieci muszą jeszcze poczekać. Oferta jest skierowana do portali oraz do sieci abonenckich. W głównej mierze to od nich zależy, kiedy będzie można kupować filmy w sieci. Jednak już teraz można przetestować platformę.

Pierwsza usługa którą wprowadza Cineman to "Kino Internetowe". To oferta skierowana do portali. Codziennie w "kinie" prezentowany jest jeden film, który można oglądać przez 24 godziny od dokonania płatności. "Bilet" kosztuje 5 zł (sposób płatności jest uzgadniany osobno z każdym portalem), filmy zabezpieczone są technologią Digital Rights Management i możliwe do odtworzenia w Windows Media Player od wersji 9. Każdego dnia pokazywany jest nowy film, a stary znika z repertuaru.

Cineman uruchomił wideo na żądanie

Kino internetowe

Jak wygląda platforma można się przekonać wchodząc na stronęhttp://kino.cineman.pl , gdzie aktualnie pokazywany jest polski film "Psy 2". Nie wiemy czy to zamierzenie twórców serwisu, ale w momencie publikacji newsa film był dostępny za darmo dla wszystkich. Poinformowaliśmy spółkę o tym fakcie. Filmy są odtwarzane bezpośrednio ze strony internetowej i ich jakość zależy od posiadanego łącza internetowego. Jak mówią przedstawiciele Cinemana, firma ma już ofertę filmową "Kina" na najbliższy rok.

Kolejne przedsięwzięcie Cinemana to "Wideo na żądanie" (http://vod.cineman.pl ) oferta skierowana do sieci abonenckich. Wideo na żądanie to oferta kilkudziesięciu filmów, które niedawno były pokazywane w kinach. W dzisiejszej ofercie znajdują się m.in. "Aleksander", "Babel", "Pan życia i śmierci", "Oliver Twist", "Sahara". Ceny wynoszą obecnie od 6 do 12 zł, lecz będą indywidualnie ustalane z każdym operatorem. Na przykład polska komedia "Job" jest obecnie wyceniona na 12 zł.

Cineman uruchomił wideo na żądanie

Wideo na żądanie

Płatności można dokonać na dwa sposoby: cena za film jest doliczona do rachunku za dostęp do internetu bądź też można zapłacić korzystając z płatności mPay, autorskiego systemu spółki należącej do ATM.

Siłą Cinemana ma być nie tylko bogata oferta programowa, lecz także technologia służąca do dystrybucji treści, zbudowana w oparciu o infrastrukturę firmy ATM, m.in. sieć Atman.

Filmy nie są pobierane na dysk, a odtwarzane bezpośrednio online, w związku z tym do korzystania z Cinemana potrzebne jest łącze o przepustowości co najmniej 1 Mb.

Cineman jest spółką kapitałową ATM S.A., zajmującej się teleinformatyką oraz Monolith Films Sp z. o. o. , dytrybutorem filmowym.