Ciąg dalszy policyjnej akcji przeciw OdSiebie.com

14 maja nad ranem policjanci w 11 województwach przeprowadzili skoordynowaną akcję wymierzoną w komputerowych piratów. Pokłosie akcji to zabezpieczone 3 komputery stacjonarne, 7 laptopów, 32 dyski twarde oraz około 1000 płyt.

Działania przeprowadzono na terenie województw: dolnośląskiego, podlaskiego, kujawsko - pomorskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego.

Piątkowa akcja była kontynuacją sprawy związanej z działalnością jednego z portali hostingowych - OdSiebie.com, zamkniętego w listopadzie 2009 r..

Funkcjonariusze odwiedzili 25 wytypowanych wcześniej miejsc, z których - jak ustalili - "logowały się do serwisu OdSiebie.com osoby z różnych regionów kraju, zamieszczające w nim nielegalne pliki". Przesłuchano łącznie około 30 osób.

Serwis społecznościowo-hostingowy został zamknięty na wniosek wrocławskiej prokuratury. Jego administratorzy, 21- i 41-latek, zostali zatrzymani przez policję pod zarzutem "paserstwa nielegalnych plików i programów." Ze wstępnych szacunków policji wynikało, że wartość nielegalnego oprogramowania, filmów, muzyki i gier, znajdujących się na serwerze portalu wyniosła co najmniej 250 tys.złotych.

Po zatrzymaniu administratorów serwisu policja kontynuowała czynności śledcze związane z funkcjonowaniem Odsiebie.com, a mające na celu poznanie tożsamości najaktywniejszych użytkowników serwisu. Zabezpieczone zostały wówczas adresy IP komputerów, za pośrednictwem których korzystano z serwisu oraz pseudonimy użytkowników.

Policja informuje, że już wstępna analiza nośników zabezpieczonych w wyniku akcji z 14 maja potwierdziła nielegalny proceder - tj. wymianę nieautoryzowanymi kopiami materiałów. Nośniki mają jeszcze zostać zbadane przez biegłego.