Chrome na Mac OS X - jeszcze w tym roku, ale okrojona

Minął ponad rok od momentu udostępnienia przez Google pierwszej testowej wersji swojej przeglądarki internetowej. Do tej pory jednak nie powstał jeszcze Chrome dla systemu Mac OS X. To na szczęście ma się wkrótce zmienić.

Programiści Google wyznaczyli sobie termin ukończenia prac na kompatybilną z Mac OS X wersją przeglądarki do końca 2009 r. Wszystko wskazuje jednak na to, że aby sprostać temu wyzwaniu, aplikacja pozbawiona będzie niektórych funkcji, znanych z wydania dla Windows. Lista braków jest dość spora, obejmuje bowiem m.in. menedżer zakładek, tryb App Mode obsługę rozszerzeń, wsparcie 64-bitowości i technologii Google Gears (możliwość korzystania z usług internetowych bez potrzeby łączenia się z globalną siecią).

Funkcje te trafią do przyszłych wydań Chrome'a, jednak co bardziej złośliwi mogliby kwestionować sens udostępniania wersji testowej pozbawionej tak licznych (i dość istotnych) cech.

Udział Chrome w rynku przeglądarek powoli, ale systematycznie rośnie. Zgodnie z danymi Ranking.pl z programu Google korzystało w listopadzie 2009 r. 3,08 % polskich internautów. Producent postawił sobie za cel osiągnięcie 5-procentowego udziału w rynku globalnym do września 2010 r. i 10-procentowego po upływie kolejnego roku.

Przeglądarka ma duże szanse na sukces - w testach osiąga najlepsze rezultaty, zarówno jeśli chodzi o wydajność działania, jak i zgodność ze standardami sieciowymi. Wszystko to jednak kosztem zasobów komputera.