Chrome jako standardowa przeglądarka?

Google zapowiada, że zamierza dogadać się z niektórymi dystrybutorami sprzętu w sprawie przeglądarki Chrome. Program miałby być domyślnie instalowany na świeżo sprzedawanych komputerach klasy PC.

Sundar Pichai, przedstawiciel firmy Google stwierdził w wywiadzie udzielonym dziennikowi The Times, że jest bardzo prawdopodobne jakoby jego firma miała dogadać się z niektórymi dystrybutorami sprzętu. Efektem tego miałoby być instalowanie przeglądarki jako domyślnej na nowych komputerach klasy PC.

Przypomnimy, że obecnie udział przeglądarki Google Chrome na rynku jest znikomy (wynosi jedynie 0,74%). Z tych samych danych wynika, że stawce przewodzi Internet Explorer (Microsoft) z 71% udziałem. Drugi jest Firefox (Mozilla), który może pochwalić się wynikiem rzędu 20%.

Pichai jest jednak zdania, że już niedługo może się to zmienić. W styczniu Chrome ma po raz pierwszy zostać wydane nie jako beta, lecz jako pełnowartościowa wersja przeglądarki. Dostępne będą także wersje na Maca oraz Linuksa.

Do tej pory umowy z dystrybutorami sprzętu posiadała głównie firma Microsoft. Czy Google w najbliższym czasie zagrozi gigantowi z Redmond?