Chomikuj.pl walczy z piractwem (czy to już 1 kwietnia?)

Jeszcze przed końcem wakacji na Chomikuj.pl wprowadzone zostaną nowe funkcje, które mają pogodzić interesy zwykłych internautów i wydawców treści. Wprowadzono wirtualną walutę, za którą można będzie kupować pliki. Tak, chodzi o legalne pliki. Tak, mówimy o tym samym Chomikuj.pl.

Chomikuj.pl  walczy z piractwem (czy to już 1 kwietnia?)
Trwają ostatnie testy przygotowywanej od wielu miesięcy Platformy Ochrony Wydawców oraz Dystrybucji Plików na Chomikuj.pl. Platforma, dostępna dla wszystkich wydawców, dystrybutorów i autorów treści cyfrowych, umożliwi im zgłaszanie do zablokowania plików przy pomocy dosłownie jednego kliknięcia. Pomoże w tym system identyfikujący identyczne pliki na podstawie sum kontrolnych.

Cytat z informacji prasowej od Chomikuj.pl, który musisz przeczytać: "Jednocześnie, wprowadzona Platforma umożliwi wydawcom zwalczanie piractwa internetowego w najlepszy z możliwych sposobów - przeciągnięcie internautów na swoją stronę."

Platforma da wydawcom możliwość prostej sprzedaży swoich plików sześciu milionom użytkowników Chomikuj.pl. Będzie się to odbywało za pośrednictwem setek tysięcy aktywnych dystrybutorów - użytkowników portalu.

Wydawca za pośrednictwem platformy będzie mógł umieszczać na swoim indywidualnym koncie pliki, które chciałby sprzedawać w Internecie. Pliki te będą mogły swobodnie krążyć pomiędzy kontami użytkowników Chomikuj.pl, którzy wzajemnie będą polecają sobie najciekawsze z nich. Pobranie lub obejrzenie zawartości pliku będzie możliwe dopiero po uiszczeniu opłaty w Chomikowych Punktach (wirtualna waluta portalu).

Chomikuj.pl  walczy z piractwem (czy to już 1 kwietnia?)

Użytkownik, od którego pobrano plik/dokonano zakupu, otrzyma prowizję w Chomikowych Punktach, za które będzie mógł kupować kolejne utwory. Dla wydawcy, każde pobranie pliku oznacza gratyfikację finansową - konkretną opłatę rozliczaną na podstawie miesięcznych zestawienia. Chomikowe Punkty służące do zakupu plików są już w obiegu. Już teraz tysiące użytkowników dysponuje chomikową walutą umożliwiającą zakup plików wydawców. Pliki będą dystrybuować sami użytkownicy portalu - polecając najciekawsze utwory swoim znajomym.

I jeszcze jeden piękny cytat z informacji Chomikuj, który warto uchwycić w pamięci: - "Prowizja za każdy plik zakupiony z konta danego użytkownika stanowić będzie najlepszą zachętę, by zamiast zajmować się nieautoryzowaną dystrybucją plików, wraz z wydawcami promować ich najciekawsze, legalnie sprzedawane pliki. Wygodne udostępnianie treści cyfrowych w Internecie po przystępnych cenach, przy wykorzystaniu społecznościowego potencjału sieci, jest kluczowe dla zapewnienia dynamicznego rozwoju polskiego rynku treści autorskich. W krajach zachodnich modele sprzedaży oparte o powyższe założenia cieszą się dużą popularnością zarówno wśród konsumentów jak i właścicieli praw autorskich. Platforma Ochrony Wydawców i Dystrybucji Plików Chomikuj.pl umożliwi wydawcom i internautom wspólne osiąganie maksymalnych korzyści z rozwoju Internetu. Pozostaje postawić pytanie, kiedy użytkownicy Chomikuj.pl tak bardzo zbłądzili? ;)

Co interesujące, zapowiedź wprowadzenia Platformy Ochrony Wydawców oraz Dystrybucji Plików przychodzi zaraz po tym, jak firma Hapro Media wysłała do użytkowników Chomikuj e-maile z wezwaniem do zapłaty odszkodowania za pliki muzyczne umieszczone w tych serwisach bez zgody właścicieli praw autorskich. Konsekwencją odmowy ma być wniesienie sprawy do prokuratury - ostrzega Hapro Media. No ale przecież platforma dla wydawców przygotowywana była od wielu miesięcy (tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele Chomikuj).

Podobny system, do zapowiadanego przez Chomikuj, ma serwis YouTube. Technologia Content ID daje właścicielom praw autorskich możliwość identyfikowania wgrywanych przez użytkowników filmów wideo (zarówno składających się w całości lub w części z należących do nich treści) oraz określania z góry, jakie działania mają być podejmowane w przypadku wykrycia takich filmów (uzyskiwanie korzyści majątkowych, pobieranie statystyk na ich temat lub ich zbiorcze blokowanie).