Chomikuj.pl odpiera zarzuty

Na informację o przygotowywanym przez Polską Izbę Książki pozwie zbiorowym przeciw Chomikuj.pl, serwis odpowiada specjalnym oświadczeniem, w którym odpiera zarzuty i argumentuje swą legalność. Zaprasza również wydawców do rozmów w celu rozwiązania problemu.

Czy serwishttp://Chomikuj.pl działa zgodnie z prawem? Czy za rozpowszechniane za pośrednictwem serwisu plików odpowiada internauta czy właściciel i administrator serwisu? Kto i jak ma monitorować status prawny plików umieszczanych w serwisie? Spór prawny wokół serwisu Chomikuj.pl nabiera kolorów.

Jak informuje Gazeta Prawna, prawnicy Polskiej Izby Książki przygotowują pozew zbiorowy przeciw Chomikuj.pl zarzucając serwisowi nielegalnie rozpowszechnianie plików. Podobne działania podjęło także PWN. Wniosek PIK ma zostać złożony 19 lipca, kiedy w życie wejdą przepisy umożliwiające dochodzenie roszczeń grupowych. Takim procesem może być objęta nieograniczona liczba poszkodowanych, bez względu na wielkość poniesionej straty.

To nie jedyne działania ostatnich dni, które dotyczą kontrowersji prawnych wokół Chomikuj.pl. Przypomnę, że pod koniec czerwca br. do internautów korzystających z serwisu dotarł e-mail od firmy Hapro Media, w którym znajduje się wezwanie do zapłaty za pliki muzyczne umieszczone w serwisie bez zgody właścicieli praw autorskich oraz groźba skierowania sprawy do prokuratury, jeśli użytkownik nie podporządkuje się do zaleceń.

Przedstawiciele i prawnicy Chomikuj.pl odpierają wszelkie zarzuty o nielegalne działanie serwisu. Piotr Hałasiewicz, rzecznik Chomikuj.pl twierdzi, że serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane przez użytkowników, ponieważ chronią go przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Ustawa, na którą powołuje się Chomikuj.pl, wyłącza odpowiedzialność serwisu, ale tylko do pewnego momentu. Odpowiedzialność może być wyłączona, jeśli service provider nie posiada wiedzy dotyczącej bezprawności działań dokonywanych w serwisie lub informacji tam zamieszczonych, a po powzięciu wiadomości o bezprawnym charakterze zamieszczonych informacji bądź z wiarygodnego źródła, bądź z zawiadomienia urzędowego, uniemożliwił dostęp do tych danych - wyjaśnia cytowana przez GP Joanna Basińska, radca prawny z kancelarii Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy.

Na stronie Chomikuj.pl opublikowano specjalne oświadczenie, w którym serwis odpiera zarzuty PWN i PIK i tłumaczy, że żaden z przedstawicieli PWN lub PIK nie spotkał się z nami celem przedstawienia swoich oczekiwań i wysłuchania naszych propozycji rozwiązania problemów, z jakimi borykają się wydawcy. Podkreśla się, że sam serwis działa w pełni legalnie (to narzędzie służące przechowywaniu i publikacji wszelkiego rodzaju plików - np. zdjęć, filmików z cyfrowych aparatów fotograficznych, raportów, dokumentów z pracy), jest jednak narzędziem, które może być wykorzystane przez internautów zarówno do dobrych jak i złych celów.

Nie można jednak winić twórcy narzędzia za jego złe zastosowania. Podobnie nie sposób jest oczekiwać od prowadzących portale w rodzaju Chomikuj.pl, by samodzielnie cenzurowali treści umieszczane przez użytkowników. Nie ma takich fizycznych (codziennie na Chomikuj.pl pojawia się ponad pół miliona nowych plików) ani prawnych możliwości (na jakiej podstawie mielibyśmy decydować, jaki utwór zawiera dany plik i czy dany użytkownik ma prawo jego publikacji?) - brzmi fragment oświadczenia wydanego przez Chomikuj.pl.

Tomasz Zalewski z kancelarii Wierzbowski Eversheds, który reprezentuje Chomikuj.pl zwraca także uwagę, że zgodnie z prawem administrator serwisu takiego jak Chomikuj.pl nie musi się zastanawiać, które pliki są chronione, bo ten obowiązek spoczywa na podmiotach, które posiadają prawa do utworów. Podkreśla również, że serwis stale współpracuje z wieloma wydawcami zgłaszającymi pliki do zablokowania.

Stała współpraca, wspólnie wypracowane usprawnienia w procedurze wyszukiwania i zgłaszania plików czynią te działania bardzo skutecznymi w zakresie ochrony praw wydawców. Zachęcamy wszystkich wydawców, by najpierw przekonali się, że takie mechanizmy działają i przynoszą dobre rezultaty, zanim podejmą kroki prawne, przeciw legalnie działającemu i skłonnemu do współpracy portalowi - wyjaśniają przedstawiciele Chomikuj.pl w oświadczeniu.

Wraz z oświadczeniem, które zawiera zaproszenie dla wydawców w celu znalezienia optymalnych rozwiązań chroniących ich prawa w Chomikuj.pl opublikowano także obszerny dokument pt. Prawa autorskie i Internet oczami Chomikuj.pl. Tak jak zamykanie dróg nie jest sposobem na walkę z piractwem drogowym, tak samo zwalczanie narzędzi społeczeństwa informacyjnego, takich jak Chomikuj.pl, nie jest metodą na walkę z piractwem internetowym - brzmi jego podsumowanie.

Źródła: Gazeta Prawna, Chomikuj.pl