Chmura upraszcza księgowość

Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym Polacy mogą składać zeznania podatkowe za 2018 rok. Wypełnienie formularza PITzajmuje przeciętnemu obywatelowi ok. 48 minut, jednak przedsiębiorcom rozliczanie podatków zabiera znacznie więcej czasu, bo aż 336 godzin rocznie. Na szczęście nowe technologie szybko zmieniają naszą rzeczywistość także w obszarze kontaktów z fiskusem.

Od kiedy Ministerstwo Finansów umożliwiło składanie deklaracji online, popularność tej usługi nieprzerwanie rośnie. W ubiegłym roku ten sposób rozliczenia wybrało 11,3 mln podatników, co stanowiło 2/3 wszystkich zobowiązanych. W tym roku prawdopodobnie padnie kolejny rekord dzięki usłudze „Twój e-PIT” - za wypełnienie formularza odpowiada resort finansów, a my jedynie musimy potwierdzić prawidłowość danych. Także przedsiębiorcy większość ze swoich obowiązków mogą załatwić online, jak na przykład składanie deklaracje VAT w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Chmura upraszcza księgowość

Polskie firmy wystawiają rocznie blisko 1,5 mld faktur. Od kiedy przepisy zezwoliły na wystawianie i przekazywanie tych dokumentów drogą elektroniczną, z tego sposobu chętnie zaczęli korzystać polscy przedsiębiorcy. Obecnie blisko 30% z nich funkcjonuje w formie elektronicznej. Kolejnym krokiem w cyfryzacji księgowości jest przetwarzanie faktur w chmurze. Jakie są zalety korzystania z tego rozwiązania? Po pierwsze, chmura pozwala nam na dostęp do wszystkich koniecznych dokumentów z dowolnego urządzenia, niezależnie gdzie jesteśmy. W czasach, kiedy ceni się mobilność stanowi to dużą zaletę. Po drugie programy księgowe oferowane w formule SaaS (Software as a Service) nie tylko przechowują dane, ale także przetwarzają je. Dzięki temu aplikacja jest w stanie powiedzieć nam jaki podatek musimy odprowadzić, przypomnieć o przeterminowanych fakturach, a także analizować trendy w przychodach i rozchodach. Po trzecie programy do faktoringu w chmurze pozwalają być na bieżąco z obowiązującymi przepisami. Aplikacja sama jest w stanie pobrać z odpowiednich rejestrów dane konieczne do wyliczenia np. akcyzy lub wygenerować jednolity plik kontrolny.

Sztuczna inteligencja staje się narzędziem stosowanym przez coraz więcej branż. Zgodnie z szacunkami firmy doradczej Accenture, 80% zadań księgowych i finansowych będzie zautomatyzowane do 2020 roku. Z kolei według badania EY 2/3 menedżerów jest przekonanych, że nowe technologie zmienią sposób, w jaki pracują biura rachunkowe. 73 proc. z nich twierdzi, że dzięki sztucznej inteligencji procesy księgowe będą przebiegały sprawniej. Dostępne już dziś technologie potrafią znacznie usprawnić pracę. Dla przykładu - człowiek sprawdza jeden numer NIP przez ok. 1 minutę, robotowi czynność ta zajmuje 20 sekund. System automatycznie księguje też transakcje i wyciągi bankowe, co sprawia, że na bieżąco firma kontroluje przepływ pieniędzy. Sztuczna inteligencja nie myli się także w rachunkach i daje gwarancję, że w gorącym okresie rozliczeniowym poradzi sobie z obowiązkami. Nie oznacza to, że zawód księgowego przestanie istnieć. Dzięki przejęciu wszystkich żmudnych zadań księgowi mają więcej czasu by zająć się bardziej ambitnymi wyzwaniami.