Chiny odblokowały Wikipedię

Wikipedia poinformowała, że zawartość encyklopedii jest od kilku dni dostępna dla użytkowników mieszkających w Chinach. Odblokowano zasoby nie tylko angielskiej, ale także chińskiej encyklopedii.

Ostatnia blokada trwała prawie rok - od 19 października 2005 - i była trzecią tego typu akcją chińskiego rządu wobec Wikipedii. Pierwsza tego typu blokada (w 2004 roku) była, wedle plotki, spowodowana artykułem o zamieszkach na placu Tiananmen w piętnastą rocznicę tamtych wydarzeń. Druga miała miejsce jeszcze raz w roku 2004, a ostatnia właśnie się zakończyła. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w blogu Flumesday.

Nie wiadomo, czy zniesienie blokady jest permanentne, czy też tylko czasowe. Żadne oficjalne chińskie źródła nie odniosły się jeszcze do zniesienia ograniczeń. Wikipedia boi się, że tego typu ograniczenia dostępu do jej zasobów nie tylko pozbawia mieszkańców Chin cennego źródła informacji, ale także naraża samą encyklopedię na spowolnienie wzrostu (46% społeczności chińskiej wersji Wikipedii to mieszkańcy Państwa Środka). Ponadto różnorodność opinii prezentowanych na jej łamach sprzyja neutralności, szczególnie przy omawianiu drażliwych tematów, jak na przykład niepodległości Tajwanu.

Jak podaje inne źródło, nie jest to reguła dla wszystkich dostawców Internetu w Chinach. Rzeczywiście niektórzy użytkownicy mogą bez trudu korzystać z zarówno angielskiej, jak i chińskiej wersji encyklopedii, lecz u innych dostawców dalej są one blokowane. Trzeba mieć nadzieję, że Chiny rozpoczęły dopiero udostępnianie wcześniej zabronionych treści i proces ten będzie postępować.

Więcej informacji.