Chiny – Internet 2:0

Chińskie władze zablokowały internautom z Państwa Środka dostęp do stron dwóch wyszukiwarek: Google (w miniony weekend), a obecnie do AltaVisty.

Chińska społeczność internetowa liczy obecnie około 45 mln użytkowników. Dotychczas władze zamykały lub utrudniały dostęp głównie do stron zachodnich serwisów informacyjnych, niekiedy próbowały nakłaniać do cenzurowania treści dostępnych osobom logującym się w Chinach.

Działania przeciwko Google i AltaVista to pierwsze przypadki odcinania dostępu od popularnych serwisów wyszukiwawczych. Od końca ub. tygodnia niedostępna jest z terenu Chin niezwykle tam popularna chińska wersja Google. Nawiasem mówiąc, na początku tygodnia Ananova.com dotarł do przedstawicieli chińskich władz – ministerstw Informacji, Bezpieczeństwa Publicznego oraz Spraw Zagranicznych. Twierdzili oni, że nic im nie wiadomo o podejmowaniu kroków w celu blokowania dostępu do Google przez „czynniki oficjalne”.

W Chinach dostępny jest za to np. serwis wyszukiwawczy w Yahoo! które niedawno, obok 130 innych ogólnoświatowych portali podpisało przedstawioną przez chińskie władze „lojalkę”. Na mocy dokumentu, portale zobowiązały się do cenzurowania treści, tak, aby w Chinach niedostępne były informacje mogące „zagrozić bezpieczeństwu państwa i stabilności społeczeństwa”. Chińskie władze zamierzają ponadto wkrótce skontrolować w całym kraju korzystanie z komunikacji satelitarnej, w poszukiwaniu osób posiadających “nielegalne” anteny.