Chiński partner Google oskarżony o piractwo

Chiński partner Google, firma Xunlei, została oskarżona o wspomaganie piractwa przez organizację skupiającą amerykański przemysł filmowy MPA.

"Obserwujemy tę firmę [Shenzhen Xunlei Network Technologies Ltd.] od jakiegoś czasu i stwierdziliśmy, że jak w wielu innych sieciach wymiany plików w Chinach, tak i tu znaleźć można wiele wersji filmów, które naruszają prawa autorskie członków Motion Picture Association" - napisał w mailu Mike Ellis z organizacji MPA, odpowiedzialny za region Azji i Pacyfiku.

Na początku stycznia Google ogłosiło zawarcie umowy o współpracę z firmą Xunlei, która posiada największy chiński serwis z plikami do pobrania i funkcjonuje w oparciu o technologię peer 2 peer. Google ma dostarczać narzędzia wyszukiwawcze dla Xunlei.

Ellis ma nadzieję, że Google zaangażuje się w usunięcie materiałów chronionych prawem autorskim z sieci Xunlei. - Mamy nadzieję, że Google będzie miało pozytywny wpływ na swojego partnera, zgodnie ze swoją maksymą "Możesz zarabiać pieniądze nie czyniąc zła" - powiedział Ellis. -Z naszej perspektywy, kradzież treści chronionych prawem autorskim można nazwać złem.

Ellis odmówił odpowiedzi na pytanie, czy MPA podejmie kroki prawne w sprawie Xunlei.

MPA szacuje, że jej członkowie stracili w Chinach w 2005 roku 280 mln USD, a rejonie Azji i Pacyfiku 1,2 mld USD.

MPA jest prawą ręką Motion Picture Association of America. W zakresie jej obowiązków leży egzekwowanie praw członków MPAA poza terytorium USA. Do organizacji należą największe amerykańskie studia filmowe m.in,. Paramount, Sony, Buena Vista i Warner Bros.