Chiński e-czytnik z kolorowym wyświetlaczem

Elektroniczny papier wchodzi w kolejną fazę rozwoju. W poniedziałek, korporacja E Ink poinformowała o nowych możliwościach technologii, z której korzysta m.in. Amazon Kindle i Empik Oyo. Chiński producent e-czytników Hanvon wydał pierwsze urządzenie tego typu z kolorowym wyświetlaczem.

Technologia E Ink o nazwie Triton potrafi wyświetlić tysiące kolorów. Przypomnijmy, że jak dotąd, w czytnikach e-książek korzystano z 16-stopniowej skali szarości.

Nowość przyda się wszystkim, którzy potrzebują książek i aplikacji zawierających wykresy, grafiki, mapy i zdjęcia. Pozwoli wejść na rynek e-czytników większej liczbie komiksów i zainteresuje potencjalnych reklamodawców. Słabe odświeżane w technologii elektronicznego papieru nadal nie pozwoli jednak na wyświetlanie klipów wideo.

Chińska firma Hanvon to pierwszy producent e-czytników, który zdecydował się na technologię Triton. Czytniki elektroniczne z kolorowym wyświetlaczem mogą okazać się przełomowym osiągnięciem.

E Ink promuje technologię elektronicznego papieru, przedstawiając ją jako przyjazną dla wzroku i doskonałą do czytania także przy świetle słonecznym. Brak kolorowego wyświetlacza sprawił jednak, że niektóre e-czytniki, takie jak Nook firmy Barnes & Noble zrezygnowały z tej technologii, stosując ekrany LCD, takie jak w smartfonach i tabletach.

Oczywiście, wyświetlacze te mogą więcej - obejrzymy na nich filmy i szybko posurfujemy w internecie. Z drugiej strony, nie taka jest idea e-czytników, które mają być optymalnym narzędzie do czytania. Takim, który będzie równie przyjazny, jak papierowe wydania książek.

E-czytnik Hanvon zostanie zaprezentowany podczas targów FPD International 2010 w Tokio. Wiadomo już, że cena za czytnik z kolorowym, dotykowym ekranem o przekątnej 9,68 cala, z obsługą Wi-Fi i 3G, wyniesie około 440 dolarów.