"Chiński Facebook" kupuje Riot Games za 400 mln dolarów

Tencent poinformował o przejęciu wydawcy gier online Riot Games Inc. Wartość transakcji opiewa na 400 mln dolarów. Lider branży social media w Chinach jest obecnie trzecią najbardziej wartościową firmą internetową świata, zaraz po Google i Amazon.

Transakcja ma zostać ukończona w ciągu 30 dni, a w specjalnym oświadczeniu potwierdził ją również amerykański wydawca popularnej w Stanach gry online "League of the Legends".

400 mln dolarów to rekordową sumą, jaką chińska firma technologiczna wydała na inwestycję w Stanach. Tencent planuje dalszy, globalny rozwój. W sieci pojawiła się niedawno międzynarodowa wersja komunikatora QQ, z którego korzysta już ponad 600 milionów osób na świecie.

Chińczycy posiadają obecnie 10 proc. akcji Digital Sky Technologies, co pośrednio daje im udziały w Facebooku i producencie gier społecznościowych Zynga.

Riot Games od dawna współpracuje z Tencentem, udostępniając w serwisie gry online z użyciem mikropłatności. Za oceanem, informacja o zakupie została przyjęta dość spokojnie. Business Insider zwraca jednak uwagę, że wiele osób boi się zawsze, gdy chińska firma przejmuje jedną z zachodnich.