Chcemy niższego podatku na Internet!

Kluby: Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska sprzeciwiają się pomysłowi Ministerstwa Finansów na podniesienie stawki VAT z 7% na 22% za połączenia internetowe – podała Polska Agencja Prasowa.

Zarówno PiS jak i PO chcą, by podatek pozostał na poziomie 7%. PiS wystosował specjalny list do ministra nauki Michała Kleibera z propozycją zorganizowania „okrągłego stołu” wszystkich instytucji z branży teleinformatycznej.

"Koszty dostępu do Internetu w naszym kraju są bardzo wysokie, jedne z najwyższych w Europie, zważywszy na siłę nabywczą polskiego społeczeństwa. Ograniczają one rozwój usług internetowych, stając się kolejną usługą dostępną dla wybrańców. Podniesienie stawki VAT zwiększy koszty o ponad 10 proc. i utrzyma złą tendencję na kolejne lata” - czytamy w liście posłów PiS, którego fragmenty opublikowała PAP.

Przedstawiciele PO zwrócili uwagę, że dla polskiego użytkownika Internetu taka podwyżka jest o tyle istotna, że może zahamować rozwój Internetu w Polsce. Posłowie PO chcą, by Internet był dostępny również dla ludzi młodych i niezamożnych.

Przypomnijmy, że wcześniej Ministerstwo Finansów ogłosiło podwyżkę podatku na 22% za połączenia internetowe. Związane ma to być z unifikacją przepisów z Unią Europejską, w której te usługi objęte są stawką podstawową. W naszym kraju podstawowa stawka jest jedną z najwyższych w krajach europejskich i wynosi aż 22%.

Jan M. Rokita zaprzeczył, jakoby podwyżka VAT-u stanowiła konieczną zmianę w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej. "Nie jest prawdą to, że Unia Europejska domaga się od Polski w jakiejkolwiek sprawie 22% VAT-u - powiedział PAP poseł Rokita - Prawdą jest to, że podstawowa stawka VAT-u regulowana jest wewnętrznym ustawodawstwem Polski."