Ceremonia zaprzysiężenia Obamy dla internautów

Amerykański internet żyje ceremonią zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obok oficjalnych witryn, dostępne będą m. in. relacje na żywo, galerie zdjęć oraz specjalne wątki i profile na społecznościowych serwisach.

Barack Obama po listopadowym zwycięstwie w wyborach prezydenckich, które m. in. zawdzięcza umiejętnie przeprowadzonej kampanii w sieci, po raz kolejny nie zawiedzie internautów. Ceremonii zaprzysiężenia Obamy na 44 prezydenta Stanów Zjednoczonych poświęconych jest wiele witryn, za pośrednictwem których śledzić będzie można, komentować i opisywać ten ważny dla każdego Amerykanina moment oraz dzielić się zdjęciami i materiałami wideo dokumentującymi ceremonię.

Oficjalne witryny poświęcone inauguracji prezydentury Obamy to m. in. Joint Congressional Committee on Inaugural Ceremonies , Presidential Inaugural Committee, Presidental Inauguration 2009.

Za ich pośrednictwem dowiedzieć się można niemalże wszystkiego na temat ceremonii: począwszy lektury inauguracyjnego bloga oraz informacji komunikacyjnych, transportowych i z zakresu bezpieczeństwa, poprzez prognozę pogody, menu uroczystego obiadu (wraz z możliwością pobrania przepisów kulinarnych), po program uroczystości oraz listę ważniejszych imprez organizowanych z tej okazji. Można również współworzyć album fotograficzny ObamaPhotoBook przesyłając zdjęcia poparcia dla nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oraz... co z sukcesem udało się podczas kampanii wyborczej - wesprzeć finansowo komitet organizacyjny ceremonii.

Wszystkie strony największych amerykańskich mediów (ABC.com, CBS.com, MSNBC.com, Fox.com, CNN.com, NYTimes.com, WashingtonPost.com i in.) żyją dniem inauguracji i tworzą odrębne serwisy informacyjne oferujące internautom zdjęcia, materiały wideo oraz bezpośrednie relacje z Waszyngtonu.

Relację wideo oglądać będzie można m. in. za pośrednictwem: Hulu.com, C-Span.tv, CNN.com (dzięki współpracy z serwisem społecznościowym Facebook obserwować będzie również aktualny status znajomych podczas relacji), Current TV oraz Ustream.tv, który dodatkowo dostępny będzie za pośrednictem iPhonów. Ponadto dzięki MSNBC inaugurację śledzić będzie można w kilkudziesięciu kinach oraz setkach kawiarni Starbucks w całym kraju.

Wątki i profile poświęcone ceremoni zaprzysiężenia obecne są oczywiście w społecznościowych portalach: mikroblogowym serwisie Twitter oraz na wszechobecnym Facebooku. Dodatkowo galeria zdjęć na Flikr.com oraz specjalny kanał wideo na YouTube. Dzieleniu się wrażeniami i opiniami na temat ceremoni służy również strona Inauguration Report 2009 (dostępna również na iPhony po pobraniu specjalnej aplikacji). Autorzy zdjęć dokumentujących ceremonię mogą też, za pośrednictem uruchomionej przez Microsoft w sierpniu 2008 r. aplikacji Photosynth współpracującej w tym zakresie z CNN tworzyć obrazy 3D.

Hasłem "How to be at Woodstock of Washington" przyciąga z kolei strona Crash the inauguration za pośrednictwem której wciąż znaleźć można wolne (lub zaoferować własne) miejsca noclegowe w stolicy Stanów Zjednoczonych, a także... kupić paczkę płatków śniadaniowych dedykowanym zmianom ze specjalnej limitywanej serii.

W kampanii wyborczej Baracka Obamy po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych wykorzystano potencjał internetu jako medium społecznego i niezwykle wpływowego. Obecna sytuacja, w której jesteśmy świadkami podobnego internetowego zaangażowania sztabu Obamy potwierdza, że nie były to działania jednorazowe i że budowanie i dbanie o elektroniczny wizerunek najważniejszej osoby w Stanach Zjednoczonych będzie kontynuowane i rozwijane.

Źródła:http://www.readwriteweb.com http://www.techcrunch.com