Centrum badawczo-rozwojowe Wikia w Poznaniu

W Poznaniu powstanie centrum badawczo-rozwojowe amerykańskiej firmy Wikia. Polscy inżynierowie będą pracować głównie nad rozwojem oprogramowania, które umożliwia wygodne tworzenie oraz edycję stron każdemu internaucie. Nasz kraj został wybrany, gdyż, jak mówi Gil Pechina CEO Wikia Inc, mamy bardzo silną społeczność open-source i świetnych programistów.

Poznańskie centrum Wikia Polska chce do końca 2007 roku zatrudnić 10 do 20 osób. Będą się one zajmować przede wszystkim rozwojem oprogramowaniem Wikia, wykorzystywanym przez użytkowników na całym świecie. Koordynatorem Wikia Polska został Emil Podlaszewski, wcześniej związany m.in. z polskim eBay'em.

Co ciekawe, polski ośrodek ma docelowo zostać głównym światowym centrum technologicznym Wikia. Gil Pechina, CEO Wikia Inc, liczy również na wsparcie polskiego rządu.

Centrum badawczo-rozwojowe Wikia w Poznaniu

Emil Podlaszewski

Założycielami Wikia są Angela Beesley, oraz Jimmy Wales, twórca Wikipedii. Wikia jest otwartą społecznością. Jej użytkownicy tworzą strony internetowe na dowolne tematy. Obecnie jest już ponad 1,5 tys. serwisów w 45 językach. Tematyka jest bardzo urozmaicona. Polskie popularne witryny dotyczą np. serialu "Gotowe na wszystko" czy turystyki w Warszawie.

Centrum badawczo-rozwojowe Wikia w Poznaniu

Różnorodność tematyczna serwisów Wikia jest ogromna

Strony tematyczne Wikia są dużo bardziej szczegółowe od artykułów w Wikipedii. Na przykład angielskojęzyczna "Wookiepedia" o filmie Gwiezdne Wojny, zawiera ponad 38 tys. tekstów. Zasoby Wikii, można dowolnie wykorzystywać, np. w publikacjach prasowych, są udostępniane na licencji GNU.

Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, gdzie będzie działać centrum badawczo-rozwojowe Wikia. Dlaczego wybrano nasz kraj, a nie choćby Chiny, czy Indie? Gil Pechina podkreślał, że Polska ma silną społeczność open-source, bardzo aktywnych użytkowników Wikipedii oraz świetnych informatyków. Język polski jest piątym najpopularniejszym wśród użytkowników Wikii.

Centrum badawczo-rozwojowe Wikia w Poznaniu

Wikia ma już ponad 1 mln odsłon dziennie. Żródło: prezentacja Wikia. Inc.

Wikia zarabia na reklamach kontekstowych. Na razie wykorzystuje system Google AdSense, ale nie wyklucza rozpoczęcia współpracy z polskimi firmami, np. Onetem. Wikia ma już ponad 1 mln odsłon dziennie, a ich liczba zwiększa się w tempie 15% miesięcznie. Firma nie podaje dokładnych wyników finansowych.

Wielkość inwestycji szacowana jest na 1 do 2 mln złotych w 2007 roku - to przede wszystkim koszty zatrudnienia oraz sprzętu i wynajmu lokalu. Serwery nadal pozostaną w Stanach Zjednoczonych.

Polskie serwis Wikia: http://www.wikia.pl